S chlebem od plenek až po máry

Asi tak nějak by popsal svůj život člověk z 18.-19. století v Podkrkonoší. Čím více se přibližujeme k horám, tak se bída stává realitou. Ovšem úcta k chlebu je takřka posvátná. Dříve vyhodit kousek chleba bylo nemyslitelné … dnes je to naopak běžné, ale také je to dáno méně kvalitním chlebem. Nicméně o chlebu jsem se tady již zmiňoval, ale dnes přicházím s vlastním receptem i postupem, tak aby vše bylo maximálně jednoduché.

Budeme potřebovat 600g bílé mouky, 200g žitné mouky, 2x7g instantního droždí, asi lžíce soli, hrstička kmínu, 2 lžíce oleje, lžíce octa a nakonec půl litru vody.

Vše suché dáme do nádoby domácí pekárny a zalijeme vodou s olejem a octem. Spustíme program těsto a máme na cca 1:30h vystaráno. Osobně před koncem sleduji stav těsta aby se nestalo hrnečku vař.

Po této době testo vyjmeme z nádoby a vylovíme hnětací hák a vložím do plastové mísy. Zakryjeme ručníkem a necháme ještě cca půlhodiny kynout. Do těsta uděláme několik zářezů a dle chuti můžeme zasypat povrch kmínem. Poté dáme na pomoučený plech či remosku (případně kdo může troubu na dřevo) a pečeme při konstantní teplotě cca 200 C. Pěkně do hnědé kůrky, kterou těsně po dopečení potřeme slanou vodou … no a necháme vychladnout a pak jen baštíme třebas s domácím sýrem nebo salámem.

Poslední info co cena. Nebudu počítat cenu soli nebi kmínu a všechno co je po lžíci. Takže máme zde 600g hl. mouky za cca 15kč, 200g žitné mouky za cca 6kč a dvoje droždí asi za 12kč. A tak nás bez elektřiny za pečení a hnětení bude stát bochník 1,2kg na 33kč. Což vzhledem k dalším drobným nákladům zase tak málo není … ale jde o náš vlastní domácí chlebíček, který si můžeme upéct kdykoliv kdy budeme chtít.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *