Jak ušetřit na potravinách a vaření …

O tom jak ušetřit v době kdy má člověk hluboko do kapsy se čas od času píše, ale nápady jsou zpravidla stejné a neodpovídají skutečnostem. Tedy pokud mám opravdu hluboko do kapsy, tak asi rada nakoupit si velkém množství suroviny dopředu není nejvhodnější. Ano je samozřejmě fajn koupit si celé prasátko za 35kč od kila a nekupovat pak obyčejný bůček za 120kč od kila. Naopak je na místě se zaměřit na levné a pokud možno zdravé a kalorické potraviny. Rovněž je dobré stáhnut čas vaření na minimum a nebo naopak vařit zalevno. Přeci jen levnější potraviny jsou zpravidla tužší.

Takže je na místě se zaměřit na potraviny, které jste ochotni jíst byť třeba v původní podobě to není úplně ono. Ale jsou levné. Další jde o potraviny, které si vypěstujeme doma pěkně po svém. A třetí jsou potraviny, které lze získat zdarma či vlastním přičiněním (samozřejmě vyjma krádeže, že … )

Takže na místě je skupina první. Na první pohled hnus a děs, ale v papule bašta. Podívejte se u řezníka po vepřové hlavě, nožičkách, křížový kostech, žebírkách, ale třeba i vepřové kůžičce. Zpravidla se jedná o velmi levné suroviny doslova pár korun od kila, ale paradoxně obsahují i dost masa. Z hlavy je opravdu hodně masiště. A hlavičku buď vaříme kde přidáme i nožičky, pečeme či grilujeme. Pokud maso ovaříme můžeme jen přidat do dalších jídel. Nožička je spíše takové lepidlo, ale chutné a velmi zdravé na klouby. Žebírka a křížovky opět ufo 2022 dokument czskvělé na ovar a pak buď jako takové sežrat nebo přidat do dalšího jídla. A nakonec i vepřová kůže je skvělá grilovaná a nebo povařená a naložená v omáčce Poté již jen natenko krájená místo salámu na chleba.

Stejně tak je dobré se podívat i na případné přílohy. Jako třeba hrách, čočka, kroupy, brambory, mouka …

Z domácích potravin se nám trochu dělí možnosti. Ti v paneláku asi nebudou mít takové příležitosti jako ti se zahradou či malou farmou. Takže alespoň na komunitní zahradě lze spáchat podobné věci jako na vlastním pozemku. Takže brambory, topinamury, hrách, fazole, tykve a dýně. Z živočišné produkce máme k dispozici vajíčka, z oplozených vajíček vlastní kuřátka, slepičky, králíci a třeba i ryby. To je opravdu na Vás a vašich možnostech. Vlastní bylinky a koření … a samozřejmě i další zahradní ovoce a zelenina.

A co je k dispozici zdarma? Lesní houby a ovoce, divoce rostoucí ovoce nebo i jen šípek. Možností je spousta. No a ve výhodě mohou být i včelaři, rybáři a myslivci. Zde sedají sehnat další zásadní potraviny zdarma či formou příspěvku organizaci.

No a nakonec několik receptů jako příklad:

Domácí konzumní chleba

Suroviny: 400g hladká mouka, 100g žitné mouky, 7g sušeného droždí, lžíce soly, kmínu přiměřeně, lžíce octa, mouka na podsyp. Zalijeme cca 320g vody

Pro maximální ulehčení si v domácí pekárně zvolíme program těsto a necháme si připravit těsto které pak jen vyndáme a lehce zapracujeme a vytvoříme bochník. Poté je dobré nechat ještě cca 30 minut chléb kynout a poté šup do trouby na TP nebo jen do remosky. Pod chléb dávám pečící papír a mouku. Pečeme dokud kůrka nezhnědne a chléb po poklepu nezvoní. Po dopečená ještě horký chléb potírám slanou vodou aby kůrka nebyla jako kámen.

Vepřová vývarová polévka z nožiček nebo sulc

Suroviny: Do vývaru nožičky, cibule, mrkev, celer, petržel, česnek, celý pepř a sůl. Libeček či petržel na dochucení.

Do studené vody vody vložíme vše vyjma petržele a libečku. Vaříme pomalu a delší dobu než jsou nožičky dokonale měkké a dají se obrat od tužších částí. Zbytek rozsekáme na drobné kousky. Vařenou zeleninu na drobné kostičky (vyjma cibule). Pokud vývar dostatečně naředíme, tak máme k dispozici výživnou a zdravou polévku. Pokud nechce ředit, tak směs nalijeme do formy a máme domácí sulc.

Zapečené maso z hlavy s brambory a kysaným zelím

No a další chuťovka v podobě solidní obíračky. A nebo jídlo pro celou rodinu. Hlavu dáme vařit do slané vody. Poté maso obereme a dle chuti dosolíme, opepříme a přidáme česnek. Do remosky dáme lehce předvařené brambory, maso a kysané zelí. Vše upečeme pěkně dozlatova. Dle potřeby podléváme vývarem z masa. Jídlo by mělo být dobře upečené, ale trocha husté šťavky příjde vždy vhod.

Tyto tři jídla jsou opravdu jen zlomek toho co lze z podřadných surovin připravit. Jde jen o to kolik času máme. Třeba vepřová hlava bude dobrá jako pečená či grilovaná. Stejně tak žebírka můžeme obrat a vytvořit si tak polotovar nebo je plácneme na gril s BBQ omáčkou … samozřejmě vždy záleží na Vás a Vaší fantazii.

No a když se nechce zapékat tak ovárek s chleme, hořčicí a vejmrdou je top
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *