Chleba za stovku? Nesmysl nebo realita?

Asi kdyby sen někdo mě na takovou otázku zeptal třeba před rokem či dvěma, tak se zasměju a pomyslím si něco o předraženém norském chlebu, který ještě cizincům moc nechutná. No ale co ta realita? Ano realita je taková, že dneska úplně běžně za lepší chléb dáme padesát kaček za půl kila. A to i v marketech. Opět jako u všeho stejná písnička. Neurodila se pšenice,drahé energie, drahá nafta, válka na Ukrajině, výplaty zaměstnancům, marže obchodů a kdo ví co … nicméně takto holt to je nastavené a je až s podivem když naši lokální pšenici vyvážíme kdo ví kam a to je naše zemědělství soběstačné a má i značnou nadprodukci (viz. irozhlas.cz -https://www.irozhlas.cz/ekonomika/psenice-cesko-madarsko-zemedelstvi-vyvoz_2203231520_ind). A proto musíme dovážet pšenici z Ukrajiny. A to i v době kdy máme čerstvě odhlasováno konec jednorázových příborů a obalů na jidlo. Uhlíková stopa se hlídá na kde čem, ale dovoz obilí z takové dálky je OK?

Nicméně v tomto článku se podívejme na jednoduchý turecky recept, který nahradí naše tradiční pečivo a lze je snadno připravit doma během okamžiku.

Suroviny (na hrnky): 1 hrnek teplé vody, 4 hrnky hladké mouky, 1 hrnek jogurtu, půl lžičky soli, půl sušeného droždí tj cca 3-4g.

Postup: Všechny suroviny smíchejte a vypracujte mírně lepivé těsto. To necháme v nádobě na teplém místě vykynout a poté již rozdělíme na vhodné porce, vyválíme a pečeme na sucho na litinové pánvičce. Poté můžeme pomazat máslem nebo nechat pod utěrkou mírně zavadnout. Vzhledem k tomu, že jej můžeme prokrojit a plnit jako tradiční PITA chleb. Nicméně tento je mnohem vláčnější. Připravujeme jak na sladko, tak naslano. Zde níže praktické video …

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *