Houby z lesa aneb houby kam se podíváš

Už delší dobu dobu připravuji článek o pěstování hub, ale teď již nějako dobu běží letošní hlavní sezóna, která je opět díky dešťům bohatá na nálezy. Ačkoliv zkušený mykolog ví, že houbová sezóna nikdy nekončí a od jara se můžeme těšit na polní houby, ale i lesní no a když opravdu napadne kopa sněhu, tak se na nás těší zdravé a chutné dřevokazné houby. Nicméně na podzim je čas hříbků, slaďáků, kozáků, podmásníků i václavek. Každý se těší na své na pořádný řízek z masáka, držkovku z kotrče, drobotiny na naložení na kyselo nebo do oleje …

Jak tedy houby uchovat? V prvé řadě se musí očistit, pokrájet dle užití a pak s nimi naložit.

Sušení : nejstarší a asi nejefektivnější uchování hub. Nic méně ztratí šťavnatost, ale získají na aroma.

Mražení: Pokud můžeme použít mrazničku, tak po kratší dobu můžeme houby pokrájet na kostičky, podusit a umístit do mikrotenového sáčku nebo do vhodné krabičky a nechat zamrazit. Skladování max. 6 měsíců … klidně zpracujeme i dříve než je cítit mrazákem.

Zavaření ve vlastní šťávě: Jedna z trvanlivějších úprav a to i jedna z nejjednodušších. Houby očistíme a vkládáme na těsno do sklenice. Malé houby v celku nebo půlky větších. Skleničku podlijeme do půlky vodou s trochou solí případně divokým kořením a po dvakrát sterilizujeme. Poté již jen otočíme a sleduje těsnost skleniček.

Naložení: skvělé jak pro naložení podušených celých hub a nebo moje oblíbené pečenáče. Zde nechám na vás nálev. U nás se používá stejný jako na okurky což je imitace znojemského, ale lze samozřejmě koupit originální znojemský, ale každá rodina má svůj recept na sladší či kyselejší nálev. No a jak na to? Houby v celku podusíme a zalijeme horkým nálevem, sklenici uzavřeme a otočíme víčkem dolu čímž se zatáhne. A nakonec i ty pečenáče jsou sranda. Zbytek houbových řízků zalijeme teplým lákem a opět otočíme víčkem dolu. Houby nechte v nálevu alespoň týden, tak to bude ta správná bašta.

A jaká jídla vykouzlíme z čerstvých hub? Tak jen pro inspiraci …

Polévky:

Kulajda

Kyselo

Držková polévka

Bílá polévka

Bramboračka

Krémová houbová smetanová polévka

Čistě houbové bez masa:

Smaženice s vejcem a chlebem

Houbový Kuba

Hubník z čerstvých(letní) či sušených hub(zimní)

Houbová omáčka s knedlíkem

Houbová řízek

Houbová sekaná

Houbová tlačenka

Houbový prejt

A s kouskem masiště:

Pečený králík s bůčkem i uzeným na houbách s chlupačkama

Hovězí roštěnka na houbách s houskovým knedlíkem

Pstruh/kapr na houbách s bramborem

Játra na houbách s hranolky

Kachna na houbách s bramborovým knedlíkem

Na závěr bych rád dodal, že pro naše předky kteří měli tucet dětí a hluboko do kapsy byl sběr hub pravým dobrodiním, který jim pomohl přečkat nejhorší časy. Ono k tomu se trochu i váže dílo A. Jiráska U Nás, které asi v celku málo kdo dočetl celé, ale zde je zmiňována bída lidu v podkrkonoší, kde hlavním a mnohdy jediným jídlem bylo kyselo. A chudí horalé, tkalci a korálkáři poznali, že je neděle podle toho, že měli kyselo po osmnácté … k snídani, k obědu i k večeři … jednou jen zavařený kvásek, s houbama, se smaženou cibulkou nebo dokonce i s řídkým vejčištěm … kyselo s houbami bylo tím co postavilo společně s vařeným bramborem horáka na nohy …

Foto: admin a lidovky.cz

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *