Rybu k obědu vychováte klidně v obýváku

Myslíte, že dnešní chovatel je odkázán na metry čtverečné pozemku farmy či zahrady. Tak to nemusí být vždy pravda. Ano v paneláku můžete chovat i slepice, kozu, prase … ale vaši sousedé z vašeho počínání určitě zrovna nadšení nebudou. Nicméně akvárko má kde kdo a tak co si pořídit o něco málo větší nádrže a ve větším počtu. Díky intenzivního chovu a dobré filtraci můžete produkovat i 30kg ryb v jedné várce nebo 90kg všech nádrží na jednou. Jde to jak často budete chtít zakládat nový chov. Možno každé 2 měsíce a díky tomu máte každé 2 měsíce 30kg živé váhy.

Sumeček africký

A co jde konkrétně? V prvé řadě je třeba zvolit správný druh ryb, které rychle rostou a snášejí přiměřeně nečistou vodu. Je možné se zaměřit na pstruha duhového, Tilapii, Keříčkovce či Sumečka afrického. V tomto případě budeme řešit sumečka, kterého považuji za nejperspektivnějšího právě sumečka. Velmi rychle roste … dle krmiva i během půl roku 0,5-0,75kg, baští jak speciální granule pro sumečky, tak i obyčejné pstruží granule, jeho chuť uspokojí i ty, které rybám moc neholdují jak chutí, konzistencí i minimem kostí. Tedy něco jako dříve dnes již pomalu zapomenutý Pangasius.

Pro domácí použití použijeme úložné boxy 100-200l, ale pokud máme možnost se rybám věnovat venku, tak můžete použít vyřazené IBC nádrže, nebo i dětské bazénky, kde můžete obyvatele navýšit a chovat třeba 100 sumečku v jedné nádrži. Osobně považuji zajímavý takový chov kdy ryby dosahují konzumní velikosti po 2-3 měsících a poté ihned založit další chov a takto točit 3 nádrže. Díky tomu budete mít v pravidelné frekvenci čerstvé ryby a nebo krátkodobě zamraženou. Ostatně také můžete mít další větší nádrž, kde uložíte ryby které ihned nespotřebujete a budete mít místo kam sáhnout pro čerstvou rybu. S tím, že samozřejmě bude větší než běžné což je také benefit.

Nicméně moderní doba si žádá moderní řešení a tak zde máme systém akvaponie. Kde mezi nádrže s rybami umístíme mělké nádrže s obsahem perlitu a rostlin, která vyústí do filtru. Vtip je samozřejmě v tom, že odpad od ryb vyživuje rostliny a díky tomu ušetříme jak přírodu, tak i peněženku s notnou částkou za hnojiva. Díky cirkulaci vody, tak nemusíme připouštět stále novou.

Výsledný produkt je tedy ryba .. sumeček africký o hmotnosti 0,5-1kg dle délky chovu. Delší dobu již chov není rentabilní vůči spotřebě krmení, energii k nárůstu hmotnosti. Nicméně ryba je již vylovena: je třeba ji citlivě usmrtit, vykuchat, nafiletovat a upotřebit. Co se týče méně kvalitních částí jako je hlava, ploutve může použít na kvalitní rybí vývar. Vnitřnosti na knedlíčky a čisté maso použijeme na vaření, dušení, pečení, zapékání, grilování i uzení. Vše dle fantazie … díky tomu máme kvalitní nízkokalorické maso, které opravdu zachutná všem.

Čistý filet bez kostí

No a teď nějaké podklady k naší práci: a jak říkám jedno video více než tisíc slov a tak zde prezentuji videa od pana Pavola Kunora, která jsou více než fundovaná …

Výmluvné video po 3,5 měsících „sklidil“ 350 sumečků bez hlavy o hmotnosti cca 500g:

krmení sumečků: https://www.youtube.com/watch?v=QMq-qNjW1_Y

Nicméně pro pochopení celého chovu je zde celý kanál: https://www.youtube.com/channel/UCi2eiMqvitbpi0EF1rxbbLA

Nic méně na posledním místě se zmíním o nákladech na chov. Pokud použijeme boxy na doma tak se pohybujeme v částce 300kč/kus v případě vícelitrových bazénků jsme na 500 kč/kus. Ovšem skutečnou výhrou je mít bazén vysloužilejší s tyčkovou konstrukcí a pískovou filtrací … v takových podmínkách můžeme za sezonu 3,5 – 6 měsíců sklidit i 500 – 1000kg sumečků. Nicméně nároky na čerpadlo v domácím i venkovním chovu jsou malé. Pár stokorun stačí na čerpadlo s výkonem cca 1000l/minuta. O spotřebě cca 50-100W. Zde připadá v úvahu solární panel v součinnosti s baterií a zajistit filtraci resp. její provoz zdarma. Nicméně to je již téma na pokračování. Tento článek vás měl nadchnout a pokračování někdy příště :o))))))

Násada sumečků 10-15cm za 6 měsíců atakují 1kg živé váhy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *