Voda na zlato

Asi si mnozí z nás neuvědomují v jaké bohaté oblasti žijí a v jakém luxusu, který se nám pomalu vytrácí. O jaký luxus jde? Bohužel spousta lidí napadne naleziště lithia, ropy, zlata či zemního plynu. Hovořím o luxusu si splachovat záchod pitnou vodou, stejně tak ji používat na mytí auta nebo zalévání zahrady. Když si vezmete, že průměrný obyvatel České republiky spotřebuje průměrně 120 litrů vody na hlavu. Pražáci údajně až 133 litrů … asi jsou čistotnější :o). Nicméně když si vezmete v úvahu kolik vody potřebujeme opravdu k přežití což je desetina, tak by jsme měli začít přemýšlet kde je chyba. Alternativní zdroje vody jako u rodinných domů se těžko řeší v panelovém doma, ale i zde by šlo toto řešit. Nic méně šetřit vodou je na místě u každého. Nejen, že ušetří ve vyúčtování, ale trochu té pitné vody, která by měla být opravdu hlavně pro konzumaci lidí a zvířat. Nicméně ty s domkem by měli býti povinni využít dešťové vody. A díky možnostem filtrace, tak můžete používat takovou vodu všude v domě. Na mytí, praní, zalévání i do bazénu. Na pití a vaření je dobré buď naši přefiltrovanou vodu nechat otestovat a poté možno i pít nebo mít kvalitní zdroj vody oddělený a určený pouze pro potřebu lidí a zvířat.

Jak ušetřit vodu?

Jde samozřejmě o snížení jistého komfortu, ale nikoliv za cenu, že by lidé měli chodit špinavý, smrdící a žíznivý. Ale vodu ušetřit lze. Beru to z vlastní zkušenosti kdy na chatě nemám zavedenou pitnou vodu a čerpám vodu z místního potoka resp. kopané studny u potoka a vedenou do nadzemní nádrže a poté samospádem je taková voda distribuována. Ovšem vzhledem k tomu, že zde existuje nadzemní prvek, tak není možné takovou vodu čerpat v zimě a tak si musím vystačit s našetřenou vodou užitkovou a na vaření či pití používat vodu balenou. Ovšem i voda co je akumulována v nádržích není neomezená a tak je třeba s ní šetřit a díky tomu jsem našel několik řešení, které se hodí do každé domácnosti.

Vaření a pití bez změn. Na to voda musí být vždy. Snad jen, že voda povaření brambor, rýže či těstovin lze použít na polévku.

Mytí těla aneb pro zdraví a proti smradu. Vězte, že pokud zrušíte nebo omezíte koupání, tak ušetříte mnoho vody. Asi bych se neuchyloval k tomu co se dělalo dříve, že se umyla celá rodina v jedné vaně. To si myslím, že je již přežitkem. Nicméně sprcha výrazně sníží spotřebu vody. Pokud Vám ale voda neteče, tak musíte vodu načerpat. Zde doporučuji nákup výborné campingové sprchy, která je již obsahuje akumulátor. Malé čerpadlo vložíme do kanystru s ohřátou vodou (na kamnech, venku v kotlině dle možností) a zašpuntujeme vaničku sprchového koutu. Nejen že 20l vody postačí na sprchování jedné osoby, ale stejně tak ji zachytíme zpět a máme dost vody na minimálně 3x spláchnutí toalety.

Sprchování můžete čas od času nahradit mytím v umyvadle. Při čištění chrupu nenecháváme vodu jen tak téci ale použijeme kelímek s vodou.

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-6625509427598635"
     crossorigin="anonymous"></script>

Splachování toalety zde se to nezdá, ale i díky úsporným kombi toaletám s režimem 3/6 za spláchnutí… prosplachujete opět dost litrů vody. Využívejte na splachování dešťovou vodu, vodu druhé instance (třeba po sprchování). Vlétě u domku je možné použít venkovní toaletu ať již klasickou latrýnu, pilinovou toaletu nebo i jiný systém suchého záchoda. V interiéru lze použít i moderní kompostovací toaletu případně spalovací … obojí systémy fungují bez potřeby vody.

Mytí nádobí v ruce je prostě vopruz a samozřejmě za tím stojí i velká spotřeba vody. Řešením je použítí myčky na nádobí. Odpadní vodu nepouštím ihned do kanalizace, ale zachycují do plastového kanystru o objemu 20l. Opět lze použít na splachování toalety.

Praní prádla je věc automatické pračky a tam spotřebu vody určuje ona. Výhoda je, že můžeme použít dešťovku a po použití opět vodu zachytit a použít

Tímto způsobem uvažování můžete ušetřit spousty kubíků vody. Nejen že trochu ušetříme přírody a životodárné tekutiny, ale i nemalou částku v rodinném rozpočtu. V některém z příštích článků se podíváme jak ušetřit vodu i mimo dům. Při zalévání, pěstování rostlin, vody v bazénu a podobných kratochvílích.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *