Pravidlo velké TROJKY

Málo kdo si dnes připouští, že my jako člověk máme své limity. A to v průměru signalizuje obecně pravidlo velké trojky. Tedy takové skutečnosti, které je nutné vždy a za všech okolností mít na zřetel každý okamžik svého života. A podle toho by se měl chovat případně být vybaven aby nebyl ohrožen na svém životě či zdraví. Samozřejmě nejde o vědeckou studii a každý má své limity o něco větší nebo menší. Ale to v podstatě následující pravidla nemění. A o jaká pravidla se jedná?

3 minuty bez vzduchu

Ochrana dýchacích cest a kvalita vzduchu je na prvním místě. Můžete mít sebe lépe zařízené místo plné zásob, techniky i zbraní, ale pokud se vám dostane do cesty znečištěný vzduch ať již plynem, virem, bakteriemi nebo i jaderným spadem. V ideálním případě je třeba u sebe mít vodnou masku, která je vhodná pro tu správnou situaci. Ale to je pravděpodobnost nula. Ale co je řešitelné a relativně skladné je polomaska s vyměnitelnými filtry. Původní filtr je zpravidla typu FF2, který je vhodný opravdu jen na malování nebo broušení (to samé platí i o respirátorech, takže pokud myslíte, že vás během třeba pandemie chránil, tak to ani omylem). Vhodným filtrem je je třída FF3 a výše. V domácích podmínkách si můžeme pomocí výše uvedenou polomaskou a nastříháním nanovláknové textilie o pórech cca 0,1-0,01mm. Ten spolehlivě zastaví viry i bakterie. Vrstvou kterou by měla ve vatě svírat je aktivní uhlí, které pomůže s jedy. Takže sestava by mela být nanovlákno, vata, uhlí, vata, nanovlákno. Takovou sestavu dle vzoru do masky sešít a používat. Díky jednoduché konstrukci je dobré si vyrobit více filtrů a po několika hodinách měnit.

3 hodiny bez tepla

Na první pohled prkotina, ale pravda je, že nedostatek tepla člověka zabije poměrně rychle. Za normálních a průměrných podmínek platí tři hodiny, ale jakmile spadnete do vody, tak se situace mění a vše vysvětlí následující tabulka přežití.

Teplota vody (°C) Doba zachování vědomí   Pravděpodobná doba přežití
 0 – 4 Méně než 15 min 15 – 45 min
 4 – 10 30 – 60 min 30 – 90 min
 10 – 16 1 – 2 hod 1 – 6 hod
 16 – 21 2 – 7 hod 2 – 40 hod
 21 – 27  3 – 12 hod 3 hod – neomezená
 Více než 27  neomezená neomezená

Co tabulka tedy říká? Hlavně to, že pokud spadnete do vody v zimě může se jednat o velký problém. A to řešíme pokud jste ve vodě. Co poté až se z vody dostanete ven na mráz? Podchlazení a úmrtí je dílem minut ne hodin. Na co je třeba pamatovat … vždy a všude pamatovat na to, že je třeba mít po ruce náhradní suché a teplé oblečení. Ideálně i prostředek k rozdělání ohně budeme-li v přírodě. Vždy mějte tedy na paměti když vyjma letní měsíce vyrážíte mimo civilizaci nebo musíte jít, tak si vemte minimálně jednu sadu oblečení navíc. Za sucha v chladu vydrží tělo tři hodiny, ale za stejných podmínek mokrý ani patnáct minut.

3 dny bez vody

Voda je zázračná tekutina a díky tomu, že je nás jediná možná hydratace těla, tak je nepostradatelná. Díky jejímu nedostatku se naše výkony stávají slabší až po mdloby až následnou smrt. Samozřejmě vše je relativní a déle bez vody vydržíte v mírném pásmu než v subsaharské části Afriky. Nejde jen o pocit žízně, ale i o to jak ji dokážeme co nejvíce zadržet. Pocení sice ochlazuje organismus, ale izolovaný organismus bez pocení uchrání od zbytečné ztráty vody. Pokud tedy nemáme vhodné vybavení a musíme čelit horku a nedostatku vody je dobré cestovat v noci a přes den vyhledávat stinná místa. Jsme li v prostředí, kde máme přístup k vodě, ale nevíme jestli je pitná či jak moc je znečištěná platí dvě funkční pravidla. Ono jich je více, ale chemické tablety na čištění litru vody nepovažuji za praktické řešení. Vodu získáváme z volných zdrojů. Ideálně z potůčků a studánek, kde od vývěru k samotné vodě je nejkratší cesta a víme, že voda nebyla znečištěna charakterem toku. Tedy ideálním řešením je převaření, přefiltrováním a bezpečným uložením s kouskem stříbra. Takto získaná voda je nejbezpečnější pro přímou konzumaci. Lze použít i na vodu z řek, potoků, rybníků. Filtr je třeba vybírat co nejpečlivěji a dnes se kvalitní filtr na 5 000 000l vody !!! za cenu pod 2000kč. Malá cena za přežití … .

30dní bez jídla

Jak se nakonec zdá, tak potraviny a jejich zásoba jsou tím nejmenším rizikem. Ale to je statistika. Zkuste si udělat dobrovolný půst na den, dva či tři. Určitě jde o fajn detox, ale určitě to není příjemný zážitek. Výkon celkově jde dolu. Mentální aktivita také upadá. No a věřte tomu, že pokud se setkáte s hladovým davem, tak ten bude schopný všeho. Vzpomeňte na první osadníky Ameriky, hladomor na Ukrajině, blokáda Leningradu a podobně. Kdo chtěl přežít musel jíst co se dalo. Od druhů zvířat, které by vás ani nenapadlo jít, po hmyz, vydělanou kůži, kůru stromů, trávu a kdo ví co dalšího než došlo na kanibalismus. A vězte, že většina lidí než došla na temnou stranu bytí nehladověla celých třicet dnů. Tudíž je dobré mít zásoby na delší dobu. Vše to co jíte normálně. Ale třeba i jen trochu skromněji. Počítejte s tím, že v případě nedostatku se začne během prvních tří dní měnit na ty co mají a co ne. Za dalších čtrnáct dnů se počet lidí v takových lidí začne redukovat. A do dalšího měsíce přežijí jen ti co měli zásoby nebo si přivlastnili zásoby někoho jiného.

Domnívám se, že sice zde 30 dní je jakýsi mantinel, ale v případě krize zde existuje nebezpečí, že úmrtí bude z jiného důvodu než samotný nedostatek jídla, ale lze předpokládat násilnou smrt při získávání či bránění potravin. A to je i jeden z důvodu, že je dobré své sklady držet mimo město kde lupičské gangy budou rabovat a krást jako první. Lze předpokládat, že při takovém vývoji bez pomoci zvenčí se celá situace do půl roku vyřeší a tím lidská populace bude velmi zredukována na ti co byli připraveni, uměli si sami pomoci nebo jim pomohl někdo jiný.

Co dodat na závěr? Je celkem jedno jestli platí přesně číslo tři byť je to dáno studií. Každý je jiný, ale všichni musíme dýchat, být v tepelném komfortu, pít a jíst. Na to pamatujte jako první !!!

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *