Polenta … zlatý poklad

Polenta je prosnulá italská kaše,která je populární po celém světě. Z hlediska samozásobitele jde jen o kukuřičnou kaši vytuněnou o další suroviny. Co se týče pěstování, tak základem je kvalitní kvalitní kukuřice pomletá na hrubo. Povařená do stavu kaše. Pokud ovšem kaši vyměníme za mléko a zralý sýr, tak z prosté kaše se stává opravdová dobrota. Nicméně polenta jako taková se stává polotovarem v případě, že uberete na množství vody. Vznikne hustá kaše, která po vychladnutí se stane tuhou hmotou, kterou jde za tepla modelovat do tvaru placek, knedlíků či jiných kousků, které můžeme péci, smažit nebo grilovat. A opět podávat jako přílohu. Nicméně v klasickém italském receptu je polenta v podobě kaše podávaná k ragu z tmavého masa na víně. V americkém pojetí je též zajímavá kombinace polenty, čočky a klobásky.

Nicméně stále se jedná o to co na začátku. Obyčejnou kukuřičnou mouku, která vznikala z obyčejné kukuřice.

Ve světě ji najdeme i pod jmény: palenta, pura, bakandar či mamaliga.

Připravujeme ji jak pečenou, smaženou, grilovanou, zapekanou nebo i jen prostě vařenou. Stejně tak na slano i sladko.

Pro samozásobitele je výhoda to, že lze v dostatečné míře vypěstovat vhodnou kukuřici a tu poté semlít na mouku a dlouhodobě uchovávat. Jak ve formě namleté mouky nebo v sušených palicích kukuřice a namlet dle potřeby na čerstvou mouku.

A teď několik vlastních postřehů. Polenta uvařená ve vodě s trochu soli je sice dietní a ta pravá, ale pro mě chuťově nic moc. Asi bych dal přednost jiné kaši jako je bramborová nebo hrachová. Nicméně i na tu kaši a tudíž i na další produkty jsem našel fintu. Polentu vařte ve vývaru. Rovnou do vývaru můžeme přidat koření nebo česnek.

Tím dostaneme úplně jiný rozměr polenty. A možností jak s ní naložit s polentou je neomezeně. Takže pokud vám na první ochutnání třeba chutnat nebude, tak vězte, že lze vyrobit chutná jemná kaše, ale i další ztužené produkty aby plně zastoupily třeba nedostatkové čerstvé pečivo. A tudíž ačkoliv ne vždy vše je třeba skladovat, tak pár kilogramů kukuřičné mouky by měl mít každý hospodář k dispozici.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *