Den D se blíží a co vy jste připraveni?

Současná doba, kdy každý měl na co si vzpomněl se zdá, že končí. I naše zemička byla imunní na různé výkyvy situace. Zvládla i to, že se ve vysoké politice pohyboval kde jaký neumětel, který měl svého lobistu a podporu z podsvětí. Zvládla i migraci pod jejíž tíhou se prohýbala bohatá část Evropy. Nicméně to šťastnější období nejspíše končí. Do jaké míry to bude náročné ukáže až čas. Ovšem fakt, že doba poscovidová, inflací nasáklá, ovlivněná drahým green dýlem a válka na Ukrajině, která celou Evropu nejen ovlivňuje nejen z lidkého hlediska, tak i z materiálního. Dnešní společnost bohužel je závislá pro svůj komfort na ropě a zemním plynu. Takže i tak je dodávka těchto komodit velmi důležitá. Ovšem situace se zhoršuje a problémy prohlubují a tak může nastat den kdy se probudíme do krásného slunečného dne, ale bez topení, elektřiny a tekoucí vody. Během hodin či minut se můžeme transportovat zpět o sto a více let. Nic nefunguje, věci na baterie se dříve nebo později vybijí,potraviny v lednici a mrazáku se zkazí do několika dní. A co nám zbude? Plesnivá chléb, marmeláda, nějaké oříšky a tatranku? Trochu to přeháním a věřím, že skoro každá rodina by pár dni přežila i kdyby měli jíst kolínka s marmeládou. Pokud by měla kde si ty kolínka uvařit a proto je dobré být připravený na takové situace. A není to nic složitého. Ale chce to začít včas než začne bitva spoluobčanů a rabování obchodů, které se brzy dostaví …

Trvanlivé potraviny co je dobré mít doma a pravidelně je konzumovat a dle potřeby doplnit. Co se týče příloh a zdroje sacharidů je dobré mít vice kilová balení rýže, mouky bílé hladké i žitné, těstovin, brambor, kuskus, bulgur. luštěnin jako je hrách, fazole, čočka, kukuřice nebo cizrna.

Bílkoviny v podobě masa jsou vždy žádané a chutné, ale ze svého principu hůře skladovatelné, ale jakékoliv maso můžete zavařit, vyudit a nechat vyschnout, vyudit a zavařit, zpracovat do výrobků jako klobásky či salámy, vyudit a nechat vysušit. Případně i lze maso efektivně nasolit, vysušit nebo naložit do láku. Ne všechny úpravy lze provozovat v paneláku. Ale zavařit maso ve vlastní šťávě lze i v domácích podmínkách a maso ve sklenici vydrží v dobré kvalitně minimálně půl roku. Klidně i rok. Je třeba konzervy kontrolovat a s nafouklým nebo netěsným víčkem zlikvidovat protože pravděpodobně mohou obsahovat smrtelně nebezpečný klobásový jed … botulotoxin. Takto lze uchovat všechny druhy masa.

Jako další suroviny co lze uchovávat po delší dobu jsou tuky a sladila. Olej, uzená slanina, zavařené sádlo. Další z takových potravin je je cukr. Ať třtinový nebo bílý má takřka nekonečnou dobu trvanlivosti. To samé platí i o medu. Obojí lze použít jako konzervant. Stejně tak i sůl je vynikající konzervant, ale hlavně dochucovadlo číslo jedna. A opět nekonečná doba spotřeby.

A jedním z posledních bodu a témat je voda. A zde opravdu jde již sranda stranou. A zatímco bez jídla člověk vydrží 30 i více dní, tak bez vody do tří dnů končí. A stejně tak i jeho výhon jde lineárně dolu. Takže zásoba vody je a hlavně pitné je tím nejdůležitějším a nejcennější komoditou, kterou můžete mít. Potřebujete ji na pití, vaření, umývání sebe i nádobí. Ale i na spláchnutí toalety. Nicméně pokud dojde na krizovou situaci, tak s pitnou vodou je třeba šetřit pokud není momentálně jiný zdroj k dispozici. Dobrou variantou je vola balená sycená. Kde jinak proklínaný CO2 prodlouží kvalitu pitné vody. Lahve je dobré nakupovat po co největších baleních. Ale ani 2l balení není od věci. Ideální denní dávka na pití. Vodu z jiných zdrojů je dobré vždy převařit a následně i přefiltrovat. Pro případné uložení je dobrá sterilizace formou stříbra.

Vodou lze šetřit vždy i v době dostatku. Máme jako jedni z mála lidí na celé planetě ten luxus, že své vlastní bobky si pláchne drahocennou pitnou vodou. Takhle plýtvat s kvalitní vodou nemohou lidé ani po celé Evropě a co teprve po celém světě. Až člověk pozná a ocení pitnou vodu, která je sice zdarma, ale je cennější než všechny drahé kovy a peníze celého světa. S vodou na pití pokud nejde o skutečno krizi nešetřete a úžívejte si ji. Pokud vaříte oloupané brambory, bramborové knedlíky či noky tak vodu nevyléváme, ale připravíme si z ní jednoduchou polévku.

Na mytí si je dobré mít zásobu Nepitné vody. To samotné platí o praní oblečení a případně i splachování toalety. Ostatně v dnešní době je možné využívat vodu z volných toků nebo dešťovku.V případě velké nouze není problém použít moderní filtry, které zpracují i velmi nekvalitní vodu na pitnou. Nicméně nesterilní vodu můžeme využít jako technickou. Pokud je situace s vodou opravdu kritická, tak je dobré jí ušetřit na splachování toalety a pokud to je možné močit do zvláštní nádoby nebo chodit ven na latrýnu. Ta sama o sobě v teplých měsících by měla být v kritické situaci toaletou první instance.

Příkladů jak se dá ušetřit potraviny,vodu a palivo je více. Jde hlavně o Vaše možnosti. Nicméně dalším způsobem jak ušetřit na všem najednou je připravit si týdenní jídelníček . Vařit jídla tak aby šla propojit i s jiným dnem. Takže pokud vařím rýži vím, že druhý den bude rizoto. Vařím-li brambory jako přílohy navaříme jich opět víc a druhý den jej můžeme zapéci, zavařit do polévky, vypracovat bramborové placky. Starší chléb zpracujeme na topinky, zahuštění omáček, polévku, ale třeba i do chlebového vína. A jak by měl vypadat takový jídelníček? Neměl by být moc komplikovaný. Sestavený 2-3 jídlech denně.

Týdenní jídelníček:

Pondělí

Snídaně: 2x vajíčka jako volská oka, domácí chléb či chlebová placka

Oběd: Uzená polévka z žeber, Domácí uzené s vařeným bramborem

Večeře: Špagety s domácím kečupem a domácím sýrem

Úterý

Snídaně: Chléb s domácí marmeládou

Oběd: Oukrop s brambory od včera, Čočka na kyselo s domácí klobáskou

Večeře: Domácí bramborové noky s domácí vepřovou konzervou

Středa

Snídaně: Selská omeleta se zbytky brambor a uzeného masa

Oběd: Čočková polévka s uzeným i bez, Cuketové kari s rýží

Večeře: Smažená rýže s houbama

Čtvrtek

Snídaně: Snídaňová polévka s chlebem

Oběd: Zapečené brambory se uzeným a kysaným zelí

Večeře: Kapr na grilu s dušenou zeleninou

Pátek

Snídaně: Ovešná kaše s medem

Oběd: Rýžový nákyp s jablky a rozinkami

Večeře: Bramborový guláš s chlebem

Sobota

Snídaně: Domácí sýrová pomazánka s chlebovou plackou

Oběd: Krémová kapří polévka, Pstruh v papilotě s polenotu

Večeře: Domácí kuřecí konzerva s chlebem a cibulkou

Neděle

Snídaně: Topinka s česnekem a míchaná vajíčka

Oběd: Francouzská cibulačka, Karbanátek z konzervy a bramborovým salátem

Večeře: Uzená ryba s zapečená s bramborem

Co dodat na závěr? Asi jen to, že je úplně jedno jak si sestavíte jídelníček. Vždy by to mělo být tak aby to korespondovalo ze surovin, které máte ve spíži. Také do špíže vždy ukládejte takové potraviny, které opravdu jíte a nebudou jen na léta uložené pro případ, že by …

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *