Rybí ohnivé recepty nejen pro rybáře

Rybaření je koníček na celý život. Někdo touží po největším kaprovy, pstruhovy, štice či sumci. Někdo si jde k vodě odpočnout a je mu jedno co chytí a další si jde ulovit zdravé kvalitní maso k obědu nebo na BBQ s přáteli. Samozřejmě všeho moc škodí a to jakýkoliv extrém. A tak přehnané touhy vedou k nemístným opatřením. To jde jak o chuti chtít chytit velkou rybu nebo drancování vod. Vše by mělo být vyvážené a rybář by měl velkou část svého úlovku vracet vodě, ale současně by měl mít rád rybu jakožto zdroj kvalitních dietních proteinů. Tedy ryba jednou či dvakrát do týdne na talíři je naprosto v pořádku. A dobrý hospodář zpracuje rybu do mrtě. Maso na jakýkoliv způsob, hlavu, ploutve na skvělý vývar a vnitřnosti na lahodné knedlíčky do polévky. Nicméně dneska se podíváme jak si připravit rybu na ohni … třeba na grilu, když nebude jiný zdroj po ruce.

Kapr na grilu

Kapra vykucháme a očistíme. Necháme si pouze čisté maso zbytek uchováme na jindy. Maso okořeníme oblíbeným grilovacím kořením. Potřeme olejem a grilujeme na mírném žáru do červena. Podáváme s chlebem a pivem.

Kapří špíz
Kapra vykucháme a očistíme. Necháme si pouze čisté maso zbytek uchováme na jindy. Maso pokrájíme na kostky 3×3 a ochutíme sušeným česnekem, solí a pepřem. Napíchneme na špíz střídavě se zeleninou kterou máme po ruce. A to paprika, cibule, žampióny a ideálně proložímei domácí uzenou slaninou. Poté grilujeme zprudka aby zelenina byla křupavá. Podáváme s vhodným dipem, bílým pečivem a sušším vínem.

Karbanátek z karasa na grilu
Karasa vykucháme a vyčistíme. Pomeleme na jemno s vekou namočenou v bílem vínu. Do směsi Přidáme vajíčko, trochu strouhánky, třeny česnek, pepř a sůl. Vypracujeme tužší hmotu a tu dáme na hodinku do lednice. Poté pozvolna na grilu nebo litinové pánvi pěkně zprudka pečeme. Podáváme třeba i s americkým bramborem a tatarkou s kečupem. Pokud je karbanátků více než se sní, tak je možné je naložit do okurkového láku a podávat poté jako chuťovku k pivu.

Cejn na grilu dokřupava
Cejna zbavíme šupin, ploutví a vykucháme. Ponecháme pěkně velké filety. Ideálně maso cejna pokrájíme ostrým nožem na 2mm zářezy a tím se zbavíme mezisvalových kůstek. Poté si namícháme směs oleje, piva, červené papriky, chilli, česneku a pepře. Touto směsí často potíráme grilované filety. Pečeme pěkně dokřupava a podáváme při večerní zábavě u táboráku.

Zauzený pstruh
Pstruh lze připravovat na různé způsoby. Jedním z nejdelikátnějších je příprava v udírne. Kdy očištného pstruha osolíme a vložíme do udírny kdy teplým kouřem zaudíme. Maso musí být lahodné a šťavnaté. Počítejte s tím, že takto připravený pstruh je pro přímou konzumaci.

Pstruh na grilu v alobalu
Delikátní pstruh ala papilota. Tedy v alobalu. Kde se jemná chuť pstruha snoubí s bylinkami. Pstruha očistíme a a nasolíme. Vložíme do něj svazek listové petrželky, pažitky a kolečka citronu nebo kyselejšího jablíčka. Zabalíme do balíčku z alobalu a na mírném žáru pečeme z každé strany 15 minut. Poté náplň vyjmeme a podáváme s topinkou z bílého chleba a zapíjíme sušším bílý vínem.

Rožněný okoun na česneku
Pruhovaný bandyta. Hojným zástupcem okounovitých ryb mezi které paří třeba i vyhlášený candát. Masíčko je skoro bez kostí a velmi lahodné. V tomto případě připravíme okouna hodně na divoko. Vyčistíme a stáhneme z kůže. Hlavu a ploutve ponecháme. Okouna napíchneme na rožeň a fixujeme drátem nebo párátkem. Maso ze všech stran osolíme a okmínujeme. Poté pěkně na ohni točíme dokud nebude zlatavě křupavý. V průběhu točení můžeme potírat směsí piva a oleje. Podáváme na chlebu s hořčicí a lahváčem.

Uzená úhoří klasika
Úhoř aneb vodní had. Tajemná a čím dál častěji vzácnější ryba. Pokud se nám zadaří, tak několik úhořů udíme v udírně. Vyčištěných a nasolených. Pěkně na tvrdém aromatickém dřevě. Buk je základ, ale švestka nebo třešeň maso nádherně aromatizuje. Podávat úhoře můžeme jako klasický pokrm, ale určitě si najde své místo na obložené míse pospolu s domácí šunkou či vyzrálým sýrem. A krutón jako ideální příloha.

Sumčí ohnivý hřbet
Jedna z největších sladkovodních ryb planety. Neoficiálně dorůstá nad pět metrů a třista kilogramů. Ovšem rekordní úlovky se dnes pohybují ke třem metrům a 150kg. To jsou již špičky ledovce. Nicméně dosud držený rekord u nás je 260cm a 115kg. Což už je slušné podvodní monstrum. Nicméně na gril se hodí cvalíci do jednoho metru. Maso není tak tučné a chuťově je zajímavé než od starších kusů. Steaky bereme z horní části trupu než od ocasu. Podkovy nakořeníme oblíbený grilovacím kořením. Necháme půlhodinky v lednici odpočinout a poté hurá na gril. Nejdříve zatáhnout zprudka a poté na mírném plameni grilovat. Podáváme s čerstvým chlebem a pivkem.

Štika na grilu s houbovou omáčkou
Štika královna českých vod a řek. Nemilosrdný dravec, která loví vše i své vlastní druhy. Nicméně jako oběť rybářova již tak zajímavá není. Na můj vkus jde o poměrně suché maso s velkým množstvím mezisvalových kůstek. Je pravda, že část kostiček se na grilu vypeče a na tu suchost je zde skvělá houbovo smetanová omáčka. Pak jen rohlíček a mlaskat nad touhle dobrotou. Inu tedy jak na štiku. Vykucháme a očistíme. Naporcujeme na podkovy a obalíme ve směsi soli, pepře, chilli, sušeného česneku, citronové kůry a mouky. Grilujeme pěkně pozvolna abychom maso nevysušili. Vedle v rendlíku na másle zpěníme cibulku, a podusíme houby jako je podmásník, slaďák nebo i nějaký z oblíbených holubinek. A pokud nemáme houby z lesa postačí domácí žampión. Tedy dále houby dusíme na cibulce. Lehce osolíme a mírně podlijeme bílým vínem. Když houby změknou zalijeme smetanou s trochou mouky a provaříme. Dochutíme solí, pepřem a případně i muškátovým oříškem. Omáčku podáváme společně v sosíru s rybou. Příloha buď bílé pečivo nebo i hranolky budou dobrá volba.

Těchto pár receptů berte jen jako inspiraci. Protože každý má určitě své rodinné recepty a nemusí se vždy jednat o přípravu na ohni. Snad jen bych se vyhnul přehnanému smažení. Čas od času anglická klasika fish and chips je fajn, ale určitě se nejde o zdravé jídlo. To samé platí i o kapřích hranolcích a dalších smažených úpravách. Nicméně ryby jezte a podporujte české chovatele. Stejně tak vřele doporučuji se stát rybářem a připojit se tak mezi základnu ČRS.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *