Až se krize zeptá …co máš doma ve spíži?

Nejde se nepodívat na současnou situaci a inflaci v naší krásné zemičce. Snad každý den sdělovací prostředky a slavná media hlásí jak je zle a jak bude hůř. Do jaké míry to je pravda se teprve ukáže. Nicméně to, že teď je to slabí odvar toho co přijde. A proto je zde otázka jak by to měla rodina v klídku přežít než se situace uklidní a poměry zvolní.

Ti z vás co jsou potravinově nezávislí nebo jen z části to mají hned jednodušší. Mají k dispozici zdravou a čerstvou zeleninu, vajíčka od veselých slepiček, maso i případně mléko. To zpravidla je základ zdravé kuchyně. Nicméně i když je možné si určité věci vyrobit doma, tak je dobré se předzásobit surovinami jako je mouka, sušené droždí, těstoviny, rýže, případně i sušené vejce či mléko. Ale určitě se vám budou hodit i věci jako kuskus, bulgur, ovesné kroupy, vločky, sušené houby nebo třeba i domácí masové konzervy, vysušené uzené maso či sušené maso. To jsou suroviny, které se nekazí a nebo dlouho vydrží. Vtip je v tom, že jde o věci, které se běžně jí a když se blíží ke konci ve spíži, tak jen dokoupíme. Takto běžně fungovali naši předci. Co se nekazilo a mělo smysl koupit, tak tím se vybavili tak aby měli zásobu na několik měsíců nebo dokonce i rok.

Nicméně to že máme trvanlivé potraviny, tak musíme pamatovat na to, že i trvanlivé potraviny potřebují správné skladování. Tedy v suchu,tmě a chladu. Pak vydrží skutečně dlouho. Nicméně tento krátký článeček je jedním nakopnutím se podívat do vlastní spíže co tam pravdu máme k jídlu kdyby bylo třeba týden či dva zůstat doma na vlastních zásobách nebo z toho co si vypěstujeme. A já věřím, že čtenáři těchto stránek budou vždy připraveni …

A nakonec inspirace jakse vařilo za první světové války a v dobách krize … jedna kuchařka je z aktuální doby.

Ke způsobům stravování za první světové války: Mgr. Barbora Štěpková – PDF

Úsporná kuchařka (r. 1929): Anuše Kejklířová –PDF

Úsporná kuchařka (r. 2018): MPSV ČR – PDF

Staročeské umění kuchařské (r.1927): Čeněk Zíbrt – PDF

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *