Svoboda je v maximální soběstačnosti. Aneb pár tipů pro rok 2022!!!

Místo toho abychom si od začátku nalhávali, že další rok bude jednoduchý je nesmysl již od počátku. Ne nebude bude se to na pro každého člena společnosti jednoduché. Bude se každý muset srovnat s více faktory, které nás budou ovlivňovat. Nejen zelenou dohodou se stane situace poněkud složitější. Předpoklad je že několikanásobným zdražením energii a současně i vysokou inflací, se nejen zdraží veškeré zboží včetně potravin, ale stejně tak energie jako elektřina a plyn. Možná i pohonné hmoty …

Velká světová krize dopadla na ČSR v roce 1931

Naše soběstačnost se stane více ceněnou, ale i tak se budeme muset zaměřit u na další oblasti jako je energetická soběstačnost či spíše částečná, ale i finanční gramotnost. A vše to bude o jednoduchém selském rozumu. A tak se podívejme na jednotlivé oblasti blíže:

Energie

O vlastních energiích jsem již psal zde: nezávislost na energiích. Kde jsem se věnoval hlavně výhodám bioplynu a jeho výrobě a použití. Nicméně na světě není jen bioplyn, ale i další plynné směsi určené na ohřev nebo vaření. Topení plynem z lahve není rentabilní a díky poměrně rychlého vzniku CO2, tak ani bezpečné. Nic méně plyn z 10kg vám při běžném vyvařování postačí na půl roku a což při ceně náplně cca 400Kč je super cena … uvidíme jaké ceny budou následující rok, ale jistě stále to bude zajímavé. Svítit musíme, ale je dobré všude nainstalovat LED žárovky. Do místností kterýma jen procházíme je dobré doplnit i pohybové čidlo, které zabezpečí, že nezapomeneme zhasnout. Využívejte energií, která je zdarma pro nabájení telefonu, tabletů, notebooků. Tedy vodní, solární, větrnou a nebo piezzo nabíjení kamen. Případně zařízení nabíjejte v práci. V dnešní době telefon, tablet nebo notebook dostatečně nahradí televizi nebo stolní počítač.

Pokud si vezmeme stav, tak zpravidla se elektrická energie v domácnostech využívá k osvětlení, vaření, zábavě a případně i vytápění a ohřevu vody. Tudíž je je fajn ušetřit řekněme za nabíjení zařízená a za vaření, když největší výdaj v domě je vytápění a ohřev teplé vody.

Vytápění je stále nejlevnější dřevem. Nicméně pokud máte na zahradě listnatý živý plot, ovocné stromy a keře. Tak můžete velkou část paliva suplovat tím, že si pomocí stěpkovače a lisu vyrobíte vlastní topné brikety. Které sice budou mít menší výhřevnost než třeba bukové dřevo, ale budou k mání zadarmo z odpadu.

Ohřev vody je poměrně složitější a neobejde se bez úprav. Nic méně i tak jde rozdělit sezonu a to tak, že od jara do podzimka lze používat venkovní solární sprchu. Ale i tak se nejde počasí kdy prostě sluníčko nesvítí delší dobu a členové rodiny začnou prostě zapáchat. Tak je na místě zvážit sluneční panely nic méně i když jde o to, že jsou účinnější než solární sprcha, tak princip je stejný.
Pak je možnost vyžít bojler na tuhá paliva. Avšak ovládání je trochu nepraktické a je třeba řešit odvod spalin z komínu. Pro domácí užití, tak v běžném domě, chatě a chalupě vidím řešení takto. Pořídit kamna s tepelným výměníkem a nebo stávající o výměník doplnit a propojit pomocí klasického oběhového čerpadla se stávajícím třeba elektrickým bojlerem. Výhodou je, že úpravy jsou minimální a po cestě vedení je možné použít i třeba radiátor. Tím se elegantně vyřeší více problémů najednou tedy pokud používáte krbová kamna nebo krbovou vložku jako hlavní topidlo. Ideální je mít od počátku nebo po větší rekonstrukci kvalitní kotel a vše již řešené od začátků.

Dobrým topidlem a je zdarma jsou i produkty o které nikdo nestojí a jsou k dispozici všem kdo se nebojí ohnout pro šišku. Jde o poměrně výhřevní topení, které ani nedělá nepořádek a lze snadno skladovat. Větvičky a suché seno – sláma lze listovat do pelet či briket a použít jako zdroj paliva. Někdo vyrábí z papírového odpadu i papírové brikety, ale ty přeci jen poměrně dost zanáší komín a poměr pracnosti výroby, vysoušení není rentabilní s výrobou.

Ať již vyrobíte na topení cokoliv, tak vždy používejte hlavu. Čím menší obsah kouře, spalin a CO2 vyprodukujeme ukážeme, že jsme lepší než ti na které se připravují sankce, které platí koncový odběratelé.

skromní a díky tomu budete jednou i bohatí …

Finance

Peníze hýbou světem a částečně je to i pravda. Velmi však záleží do jaké skupiny lidí patříte. Patříte spíše k té konzumní části společnosti, která vyhledává noviny, řídí se reklamou a pozitivně vnímá marketing? Nebo jste minimalista a kupujete jen to co potřebujete? Lidská přirozenost je samozřejmě varianta první a když člověk má nějaký peníz navíc, tak si rád koupí i věci, které vlastně ani nepotřebuje. A až vyřešíme vnitřně tuto vlastnost, která je nám vlastní, tak budeme spokojení. Největší nesmyl je zadlužení kvůli hloupostem jako je dovolená, dárky a nebo věci které nepotřebujeme. Je jasné, že málo kdo z kapsy vytáhne milionové položky aby měl vlastní bydlení. Zde je úvěr pochopitelný, ale musíme počítat s tím, že takové úvěry nás mohou pronásledovat až do důchodového věku. Budou alfou i omegou toho jestli založit rodinu. Kolik mít dětí. Vždy se jedná o nemalé náklady. Ovšem pokud budete fungovat jako opravdová rodina, tak jak to bylo dříve … tedy více generační, tak na mnohé problémy nebudete samotní jako singl, pár nebo jako samostatná rodina. V takovém společenství se najde více příjmů, vaříte pro všechny najednou, více rukou na práci a případně i obránců statku v případě nepříznivého vývoje je také vlastnost, která nelze přehlédnout. Tedy dobré a pevné rodinné vazby budou Vaší výhodou.

Takže ideálně nikomu nepůjčujte, nikdy si nepůjčujte a držte pevné rodinné vztahy …

Potraviny

Pěstujte a nakupujte takové potraviny, které mají sytící funkci a dlouho vydrží. Tedy lepší mít naskladněno pár metráků brambor, cibule, česneku, fazolí a kukuřice než se zaobírat třeba poměrně náročným pěstováním chilli papriček, vodních melounů nebo i lahůdkových paprik. Takové pěstění je pro zábavu pokud máme „povinné” již zasazeno a nepěstujeme si luxus na úkor hlavní potravin. K tomu je dobré si držet několik slepiček na vejce, masných kačen na maso a tuk, rychle rostoucích ryb, králíky a včely jako zdroj kvalitního sladidla. Tím se z velké části stanete nezávislí na obchodech s potravinami a ušetřené finance můžete dále investovat.

Závěr

Pěstujte a chovejte pro radost i jídlo. Přebytky prodejte nebo vhodnou formou uskladněte na horší časy. Neutrácejte peníze za věci které nepotřebujte. Kupte si nový mobil, ale další až tehdy kdy ten původní nefunguje nebo neplní co má. Neměňte jakýkoliv spotřebič jen proto, že je na trhu nový model nebo má nové funkce, které vlastně ani nejsou potřeba. Šetřete na energii, takže poběží jen to co má a zbytek bude vypnutý natrvrdo ne jen na standby mod. Topte vlastním dřevem a dřevěným dopadem. Pitnou vodu ušetříte tím, že začnete používat technickou vodu jako je dešťovka. Tou lze v pohodě prát nebo splachovat záchod. Dokonce není ani nemožní se s ní mýt. Záleží na její kvalitě uchování. A nakonec peníze: peníze dělají další peníze a tak než někomu dlužit a nechat ho tak vydělat, tak vyhledávejte bezpečné investice jako jsou dluhopisy, investice do půjček nebo investice do pozemků. Tím tak své přebyteční finance ochráníte před inflací a možná i něco vyděláte.

Takže naposled … žijte zdravě bohatý skromný život, tak aby vám stále každý den přinášel radosti a ne starosti.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *