SMART TIP #4: Domácí sadba hlívy ústřičné

Vyrobit si doma sadbu hub je naprosto super. Vynechám různé přípravky a sadby, které si můžete koupit, ale vyrobit si něco z vlastních surovin a následně tak recyklovat dále. Naši předci toho uměli vypěstovat hodně, ale houby to určitě nebyli a ono také proč. Vždyť stačilo se zvednout a zajít do nejbližšího lesa nebo louku a nasbírat si klidně nůši hub. To samozřejmě můžeme i dnes, ale dneska musíme brát hodně v potaz i to kde houby sbíráme. Díky lidským činnostem jsme dali docela dosti zabrat lesům i polím. A díky tomu houby vstřebávají to dobré i to špatné. Takže můžeme s pěkným hříbkem si donést domu do kuchyně i pěknou porci těžkých kovů a jiných dobrot.

Tento návod jsem našel na internetu a proto fotky jsou pouze zrcadlením obrazu a na konci uvádím odkaz na autorskou stránku. Popisek si ponechám svoje :o)))

Takže jdeme na domácí sadbu:

Vystačíme si s pěknými nožičkami čerstvé hlívy ústřičné, papírový karton, nůž, potravinářskou folii nebo igelitový sáček.

Kloboučky třeba usmažíme jako pěkné řízky a připravíme si karton. Ten namočíme a sloupneme hladkou stranu a necháme pouze vroubkatou. Nožičky nakrájíme sterilním nožem na malé kousky a ty rozprostřeme po kartonu.

Karton svineme do úhledné ruličky a pěkně utáhneme aby kousky hub se dotýkali kartonového papíru. Zabalíme do potravinové fólie nebo igelitového pytlíku, popíšeme datem a necháme karton při pokojové teplotě prorůst.

Výsledkem je tento stav. Karton prorostlí podhoubím. Počkáme až bude z velké části rulička prorostlá a natrháme ji na kousky. Poté můžeme infikovat spařenou slámu či navrtat špalky. To jsou již klasické techniky pěstování hlívy.

Autorem fotografií je www.planetahub.cz

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *