Pěstování tabáku od A až k cigaretě

Tento příspěvek a celé téma je obecně poměrně kontraproduktivní … a aby ne. Kouření je nezdravé, škodlivé a vyloženě život ohrožující činnost. A teď to nemyslím vyloženě tak obecně jako se to často v médiích podává. Stačí se podívat na pacienty onkologického oddělení ve vaší nejbližší nemocnici. A kuřáci klasických cigaret mají již své místo na v těchto čekárnách předplacené. Bohužel kouření je poměrně návyková záležitost a jako životní závislost se jí člověk těžce zbavuje. Nicméně ačkoliv se toto téma a léčení kuřáků se probírá co stát a daňového poplatníka stojí. Což o to je to jednoduché … cena nejlevnějších cigaret se pochybuje okolo 120kč/krabička/den. Berme tedy slabšího kuřáka, který vykouří krabičku denně. A kouří deset let. Při výrobní cenně asi pětikačka za krabičku. Takže se dostaneme za deset let na částku lehce pod 420 000kč odvedených výrobci a z velké části v daních do státní pokladny. Ce to cena nového auta. Při XY milionech kuřáků v našem státě jde o miliardy. A ne všichni kuřáci umírají na následky kouření … utopí se, auto nehoda, vražda … tedy ani nevyčerpají své nad rámcové příspěvky na svoji léčbu. A ti co se dostanou třeba i na tu onkologii, tak při současném přístupu běžných klinik mají omezenou krátkou životnost. Ač se i ve vědeckých i klinických studiích ukazuje, že dostupné a nadějné léky jsou poměrně již dnes dostupné a minimálně mohou pacientovy život prodloužit bez vedlejších následků nebo jej dokonce vyléčit. A kde je tedy problém? Osobně bych ho nazval kartelem ve kterým jsou farmaceutické společnosti, tabákové společnosti a stát. Tito tři vydělávají na kuřácích největší peníze a nikdy nebudou pro variantu zdravějšího kouření, budou podporovat dlouhodobě neúčinné odvykací terapie a stejně tak i tabákové společnosti a stát. Výpadek příjmů kdy z „haléřového“ produktu s potenciálem miliardových zisků po celém světě si nedovolí nikdo z těchto tří. Ano zdá se, že jsem vynechal zdravotnictví … nevynechal … léky na léčbu obecně rakoviny jsou obrovská raketa. Tuto částku proplácí zdravotní pojišťovny nebo nedej bože sám pacient. Asi málo kdo tuší jak vznikají nové léky, které mají za úkol o nějaký čas pacientovy třeba i tomu onkologickému prodloužit život. A jak samotní odborníci vědí, tak nemusí se jednat o roky, měsíce, ale třeba jen dny. Samozřejmě každý je na tomto světě rád co nejdéle a každý den se počítá.

Nicméně pokud takový lék je objeven nebo zdokonalen prochází třemi klinickými studiemi, které se mohou protáhnout i na deset let (proto je podivné, že očkování na COVID-19 byl i se studiemi k dispozici velice rychle, ale to sem teď nepatří). Tedy deset let vývoje musí někdo zaplatit a že se jedná o částky do nebes volající. A to musí někdo zaplatit … zase pacient potažmo zdravotní pojišťovna. Ač výroba je již halířová a taková společnost má deset let patent na takový lék. Tedy 10 let se bude lék prodávat za deseti tisíce, ale 10 letech jej může vyrábět třeba Vás dr. Max za 3,80,-

A pak nedejbože aby se přišlo na to, že léčbou může být i běžná bylina na které se prostě vydělat nedá. A pak celý kartel se sesype jako domeček z karet. Ale tím bych rád ukončil toto téma přiblížil se tématu článku.

Snad jen dodám … kdo to myslí s ne/kuřáckou společností vážně, tak nehledá způsoby jak nahradit cigarety jiným systémem spalování nebo jiné prášky, nálepky, polštářky …

ten kdo to myslí vážně najde relevantní zdůvodnění proč NEZAČÍT KOUŘIT !!! …

TEN BY MĚL DOSTAT NOBELOVKU …

No a tak se dáme do tématu článku, když jsme probrali negativa, tak jsou zde nějaká pozitiva? Ano ale určitě to není zajímaví pro trojici z kartelu, který jsem popsal výše. Vypěstujte si domácí tabák defakto zadarmo a ještě k tomu legálně. Nejsou zde omezení jako při pěstování konopí. Tabák může pěstovat kdokoliv a kdekoliv. A jak? Jaký je vůbec tabák … a jak ho zpracovat do cigarety?

Tabák je tropická rostlina a potřebuje poměrně teplé prostředí s relativně kvalitní půdou. Což jako malopěstitelé můžeme ovlivnit. Takže kvalitní substrát a teplo je jedním z hlavních vlivů na kvalitní tabák. Poté si již seženeme semena, které se dají běžně nakoupit na internetu. No a teď stojíme před volbou odrůdy. Těch je více … ale zaměříme se na dvě nejběžněji pěstované. Tabák selský a tabák viržínský. Nejlepší je zpravidla směs těchto tabáků. Selský je opravdu jednoduchý na pěstování, lépe snáší naše prostředí, léta je zde pěstován leč jde o velmi silný tabák jak do chuti, tak do obsahu nikotinu. A zde pozor nikotin je alkaloid a také jde o prudký jed ve velkém množství, ale v menším jde o super stimulant. Nic méně jedna rostlina selského tabáku by zabila slona. Smrtící dávka je jen 60mg.

Takže viržínský tabák je opakem selského … lehký s nízkým obsahem nikotinu. A cigareta je zpravila mixem obou druhů, ale nemusí …

Vypěstovat tabák ze semínka je snadné. Do běžného zahradního substrátu zasadíme semínka a necháme rostlinky růst. Snažíme se aby rostlinky nenapadali škůdci. Protože je jasné, že nelze chemickou cestou je ošetřovat. Jakmile začne rostlina žloutnout, tak ji začneme sledovat. Hnědnoucí listy sklidíme a dosušíme. Poté již je potřeba je fermentovat. A to kvůli zjemnění chuti a snížení nikotinu na rozumnou mez. Listy navlhčíme, svineme a zabalíme do fólie. Necháme cca 7-14 dní fermentovat. Hlavně se nesmí objevit plíseň. Poté je rozvineme a necháme dosušit. Případně je v lehce vlhkém stavu nařežeme. A opět dosušíme … ideální je do krabice s nařezaným tabákem je vložit půl jablka. Tím zůstane přirozeně vláčný a bude suchý jako troud.

sušení tabáku

A je to … pěstování tabáku je opravdu jednoduché a jeho zpracování také není atomová věda. Takže pokud přemýšlíte jak ušetřit velkou částku rodinného rozpočtu, tak toto je cesta, ale poměrně klikatá … zvažte variantu jak se na to kouřeni prostě vyprdnou a nebo se dát na méně škodlivé kouření formou vapingu, ale o tom jindy. Pro ty co chtějí a potřebují komplexní pojednání o pěstování tabáku doporučuji tento článek.

Již připravený tabák na balení

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *