Co se starým chlebem? Určitě nevyhazujte !!!

To že se může stát, že doma chleba se dostane do té fáze, že v takové podobě je nepoživatelný, tak jistě není důvod jej vyhazovat. Právě tady se dostane správný hospodář/hospodyně do svého živlu a z ne zcela stoprocentní suroviny může udělat několik dalších specialit, které nasytí rodinu, ale i nejen to. Dříve se chlebu říkalo „Boží dar“ a bylo by hříchem byť poslední patku vyhodit do odpadu. A co tedy s tím?

Topinka/Moje pivní topinka: Topinku klasicky osmažíme na sádle a podáváme s česnekem a solí. A nebo moje pivní topinka. Vezmeme trochu piva, oleje, grilovacího koření, sušeného česneku, vajíčko, a může být i dle chuti: hořčice, sladké chilli, kečup … vše pěkně ve větší misce rozmícháme a namáčíme plátky chleba. Ten pak dáme na gril. Normální, ale dobrý je kontaktní. Poté již jen poklademe topinky tím co máme rádi …

Chlebová polévka: Jasná volba třeba na zimu, kdy je třeba připravit hutný a chutný pokrm. Na oleji/sádle/másle osmahneme cibulku dozlatova. Zalijeme vývarem a dáme na kousky potrhaný chléb. Necháme zvolna povařit jinak dost buble a prská. Můžeme v průběhu vaření přidat kostky uzeného, zeleninu, houby nebo co máte po ruce a když nic, tak taky nevadí. Dochutíme, česnekem octem, majoránkou, pepřem a solí. Výsledek je hustá hladká nakyslá polévka. Na doplnění můžeme přidat i chlebové krutóny.

Chlebové chipsy/křupky: Chléb pokrájíme na tenké plátky, ochutíme oblíbenou bylinkou nebo kořením a zaprášíme olejem. Pečeme v troubě dozlatova a křupava.

Krutón: Chleba pokrájíme na kostky a na sucho nebo na sádle opečeme dozlatova. Čerstvé přidáme do polévky.

Strouhánka: Tvrdý chléb nastrouháme na vhodném struhadle a pak používáme strouhánku klasicky na obalení, ale i na zahuštění.

Chlebový karbanátek: Odlehčený masová verze klasické pochoutky. Ostatně lze vyrobit čistě vege karbanátek. Ale přeci je když tam jsou zbytky masa, tak nejen, že pořešíte ty, tak i karbanátek bude chutnější. Tedy 50/50 je super volba. Chlebovou strouhánku zalijeme vývarem a necháme trochu zvláčnět. Pak přidáme pomleté zbytky masa, vajíčko, sůl, pepř, utřený česnek, majoránka a olej. Vypracujeme vláčné těsto, ze kterého tvoříme placky nebo prsty a ty smažíme dozlatova.

Chlebová pizza/slaný koláč: Dvakrát pečené chlebové těsto je bašta o které moc lidí neví. A my si takto vytvoříme korpus na slaný koláč či pizzu. Strouhánku z chleba zalijeme vývarem s trochou oleje a necháme nabobtnat a vytvoříme vláčné těsto. Z toho vytvoříme placku, kterou nechme předpéci a nakonec navrstvíme tím co máme rádi a zapečeme.

Chlebové víno: A teď něco na pití. Z chleba lze vytvořit i klasický ruský kvas což je obdoba našeho kysela, ale tak trochu naopak. Také v našem případě vznikne lahodná nakyslá polévka a v tom ruském osvěžující nízkoalkoholický nápoj. Ovšem chlebové víno muže být silným kalibrem. Postup je klasický a pro alternativní vinaře snadný. Do čisté nádoby díme kousky suchého chleba, zasypeme cukrem a přidáme kvasinky vinka. Zalijeme převařenou vlažnou vodou, přiklopíme víkem a přidáme kvasnou zátku. Víno necháme kvasit a až přestane bujaré kvašení, tak jej přelijeme a druhé čisté nádoby kde jej necháme pročistit. Poté slijeme do čistých lahví, zašpuntujeme a necháme vyzrát několik týdnů.

A co když i tak nám chleba zbude? Nevadí … tvrdé chlebové kůrky jsou vhodné pro pejsky na čištění zubů více než komerční produkty. No a o zbytek se rozdělíme se slepičkami nebo králíky.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *