Chléb bez mouky, snadný, levný a chutný

Ať si to přiznáme nebo ne tak současná pšeničná mouka není zrovna vhodná pro každodenní konzumaci. Ovšem lze se ji vyhnout? Ano, ale jedině tak, že dáme vale výrobkům z obchodu. Kde ve většině chlebů převažuje právě bílá pšeničná mouka. Která sama o sobě je pro tělo těžce stravitelná. Proto jedna z možností jak ji použít je z původní pšenice KAMUT. Stará relativně málo plodná rostlina s malým obsahem lepku. Tedy komerčně absolutně nepoužitelná rostlina a tak musí být komerčně nahrazena modifikovanou pšenicí s několika násobně vyšším obsahem lepku a tím pádem špatnou stravitelností. Ovšem trochu zde odbočím a tím se čtenáři omlouvám, ale jinak mě to nedá. Ti co si myslí, že celozrné pečivo je nejzdravější pod sluncem, tak nemusí mít vždy pravdu. Proč? Ano za příkladné práci farmáře ano, ale nesmí se stát to co se děje každý rok za rokem. Kdy za vlhkého počasí obilí zplesniví a je celozrně semleto i s plísní, která je poslední co by měla zdravá potravina obsahovat.

Nic méně zpět k ovesnému chlebu … ovesný chléb je bez bezlepkový a tak vhodný hlavně pro bezlepkáře. Ovšem nejen pro ně. Benefity přinese každému z nás …

Domácí PRDOPEČ bez chemie

1 díl jedlé sody

2 díly vinného kamene (zde k prodeji)

1 kukuřičného škrobu

Recept na chleba

¼ litru vody

2 vajíčka

¼ kila ovesných vloček

12g prášku do pečiva viz výše

1 lžička soli

1 ks stroužek česneku

50 g odtučněného tvarohu

Ovesné vločky zalijeme vodou a necháme 20 minut bobtnat. Rozdělíme vajíčko na žloutek a bílek. Z bílku a soli vyšleháme sníh. Žloutky smícháme s tvarohem a česnekem. Po dalších 20 minutách spojíme žloutky s vločkami. Posléze vmícháme i sníh. Tuto směs dáme do pečící formy vystlanou pečícím papírem a dáme do vyhřáté trouby na 180C asi hodinu.

Jak je vidět chleba je opravdu jednoduchý jak facka. Snad jen je třeba počkat až vychladne. Bude se pak lépe krájet.

Trochu zase k tomu pěstování … kdo zkusil pěstovat obilniny ví, že to zase taková sranda není. Takže ono vypěstovat si dost vhodných obilnin na chleba také není žádná sranda. Ono zasít, sklidit a namlet na mouku. To je řehole. Ovšem pokud budeme dělat vločky, tak si trochu pomůžeme v pracnosti celého procesu.

Zmíním se také o tom proč jsem jako první uvedl zdravou verzi domácího prášku do pečiva. Jsou země kde klasický prdopeč není k sehnání a to proto, že se rozhodně nejedná o zdravou surovinu. A to hlavně díky obsahu fosforečných solí. Proč si nedat 5 minut práce a vyrobit si prdopeč na celý rok dopředu.

A tak nakonec závěrem … je zbytečné si dělat zdravotní problémy jen díky své lenosti …

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *