Maso na talíři z vlastního chovu

Zatím se stále věnujeme rostlinné výrobě, která by měla v každém hospodářství prioritou a masná produkce spíše zbytkovým zájmem. Na své farmě můžete chovat od kravky po ryby v rybníce. Vše je závislé na velikosti pozemku. Ale budeme vycházet z toho, že máte k dispozici několik stovek či tisíce metrů. Tedy ne několik hektarů na kterých můžete hospodařit ve velkém … nicméně pro ty co jsou na tom jako já a mají spíše méně půdy k dispozici, tak vám ukážu jak získat stovky kilogramů masa a vše pěkně v bio produkci. Zpravidla budeme muset nakupovat násadu od producentů a nebo se staneme sami producenti a budeme naprosto nezávislí na vnějším trhu.

Tento příspěvek berte spíše všeobecně … o konkrétně chovaných zvířatech si povíme ve zvláštních příspěvcích a tak trochu i do hloubky. A co si můžeme snadno během jedné sezony vyprodukovat dost masa na celý rok a co konkrétně?

Drůbež

Selské kuře kalimero: Pokud si chcete vychovat vlastní kuře na pečínku poctivého kuřete ne těch chudáků z obchodu, kde porážka je pro ně vysvobozením. V tomto případě jde o hybrida druhů drůbeže, kde došlo k odolnosti k nemocem, osvalené a šťavnaté maso. Chov je snadný. Kuře můžete držet na komerčních granulích, ale ve volném chovu si vystačí se zeleným míchaným s kukuřičným šrotem. Jak povyroste, tak může zobat zrní, zeleném krmení a různé slimáky a jinou havěť.

Porážková hmotnost je při 50 dnech asi 2,5 kila s tím, že pokud počkáme, tak za 120 dnů již dorůstá k 5,5 kil váhy.

Selské kuře kalimero

Husokachna Mulard: Opět úspěšný hybrid. Zde se křížili mezi sebou kachna pekingská a pižmová. Oblíbená pro svoje velký zmasilá prsíčka a celkovou odolnost vůči nevhodnému chovu. Pro začínajícícho chovatele je jednou z nejvhodnějších pro chov i zpracování. Jde opět o hybrid, takže kachňátka nebudou.

Porážková hmotnost je okolo 4 kilogramů a kačka doroste do této hmotnosti za 4 měsíce.

Husokachna Mulard aneb kříženec pekingské a pižmové kachny

Kanadská krůta: A zde máme obra zahrady. Svérázného vzhledu a výborného přírůstku. Tedy v žádném případě se nejedná o malého ptáčka jarabáčka. Aby ne po 22 týdnech výkrmu je porážková hmotnost krocana až 25 kilogramů a krůty 22 kilogramů. Vděčným konzumentem domácích zbytků a čerstvé zelené potravy.

Kanadská krůta

Králík

Existují stovky druhů králíků a celé téma je natolik obsáhlé, že není možné se vejít do jednoho článku … jde o téma na celou knihu. Nicméně uvedu jeden druh, která je krásný a jeho užitek je maximální. Ovšem i celé zázemí je třeba trochu zvětšit. U králíků vždy máme chovné páry a produkujeme na maso jejich potomstvo. A jak to je tedy v číslech … 3-4 měsíční králík má již hmotnost až 4,5 kilogramů a pokud nej necháte na volno běhat po trávě až do října (od dubna) tak se pohybujeme na hmotnosti 6,5 kilogramů na kus. Což už je pořádný kousek králíka.

Belgický obr

Ryby

Chovat ryby můžete extenzivně jako to mám třeba v záložní nádrži (rybníčku), který držím na dešťové vodě a tam mám nasazeno několik rybek, kterým nevadí nižší kvalita vody, různá teplota a množství kyslíku ve vodě. A tak tam chovám stříbrné karasky, linky a zpravidla i nějakou rybku, kterou přechovávám z vlastního lovu. Nicméně lze to udělat i jinak a jednoduše ve vhodných kádích s čerpadlem, a vzduchováním. Ke krmení poslouží pstruží granule a z odpadnu po vysušení je super hnojivo.

Sumeček africký

Vhodné chované ryby jsou sumeček africký nebo keříčkovec. Vystačí si s teplou sezonní vodou nejsou háklivé na horší vodu s nižším obsahem kyslíku. Udávaná výtěžnost je 200-400 kilogramů na kubík vody. Což je fantastické. Ryby lze chovat v nádržích poměrně na husto. Porážková hmotnost je na podzim okolo 1 – 3 kilogramy. Což na prostor a množství je velice zajímavá hodnota. Maso sumečci i keříčkovci mají šťavnaté, bez velkých kostí a typického rybího zápachu. Takže vhodné i pro nejedlíky ryb.

Keříčkovec

Tak a když pominu včelstvo, tak vše můžete chovat na několika metrech čtverečných. Samozřejmě by to nemělo připomínat halový chov a tak vše v rozumné míře. Zpravidla všechna zvířátka si spolu mohou porozumět. Takže není problém je mít na stejném výběhu. A jako obvodové zdivo či jako ochrana proti větru králikárny. Pro chov ryb je ideální fóliovník a stlučené kádě vyplněné zakrývací folií. Ovšem jak jsem již psal vše si pěkně postupně ukážeme v dalších příspěvcích.

Foto: vlastni a internet

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *