V hlavní roli brambory aneb základní potravina pro luxusní přežit

Může to znít trochu jako klišé, ale tím, že byla objevena či spíše znovu objevena Amerika, tak největším darem nebylo zlato jak si mnozí dobyvatelé hloupě mysleli. Ale byl to objev několika rostlin, které zachránili lidstvo před hladomorem a bohužel i jejich nedostatek zapříčinil bezprecedentní hladomor (Irsko 1845-1849) a tím se stal v prvé řadě brambor. Další rostliny, které nejen starý kontinent zachránili před hladem je fazol, kukuřice nebo dýně.

Zde v tomto příspěvku se zaměřím na brambory, které přeci jen u nás hrají prim ve výživě lidí. Ostatně stojí za připomínku i to, že brambory mimo jiné lze použít na výrobu alkoholu, bio paliva, ale i v péči o svůj šatník.

Brambory jsou našim zlatem

Brambory se do českých zemí dostali z Pruska /Branibor/ v roce 1778 i když první zmínka je již z roku 1623, kdy se měli poprvé podávat na šlechtickém stole u Slavatů. Nicméně prvních letech zůstali hlavně jako vedlejším krmivem hospodářských zvířat. Až do toho musela vstoupit jedna z prusko-rakouských válek kdy v prvé řadě vojáci vyjedli pole s brambory pro dobytek a následně díky hladu a drahotě museli vzít na milost brambory i prostí lidé. A to, že se stali opravdovým dobrodiním dokazuje i rozsah prostých jídel, které se začali připravovat.

Tyto z části původní recepty jsem sestavil tak aby brambor případně další suroviny šli použít z vlastních zdrojů. Ať již z vlastní zahrady/farmy nebo z lesů či luk.

Opečené brambory

Brambory ve slupce či bez povaříme do poloměkka a necháme vychladnout. Na pánvičce roztopíme vhodný tuk (olej nebo sádlo) a brambory pokrájené na kousky opékáme dozlatova. Použijeme jako přílohu nebo s dipem jako hlavní chod.

Pečené brambory v popelu

Tradiční recept pasáčků … brambory ve slupce/moderně i v alobalu/ vložíme do horkého popela a pečeme do měkka. Podáváme buď jen tak se solí nebo s máslem nebo zakysanou smetanou a pažitkou.

Grilované na dřevěném uhlí

Další z jednoduchých receptů na skvělou přílohu nebo skromné hlavní jídlo. Brambory i se slupkou pokrájíme na půlky nebo na plátky. Vložíme do grilovacího roštu nebo v přírodě jen na klacek a grilujeme dozlatova. V tomto případě je dobré použít již koření: sušené chilli, česnek, pažitka, medvědí česnek, petrželka nebo dle chuti.

Brambory smažené

Brambory se slupkou nebo bez pokrájíme na plátky nebo hranolky a šup do horkého tuku /olej či sádlo/ a poté osolíme. Podáváme jako přílohu nebo s domácím kečupem či domácí sladkou chilli omáčkou.

Bramborová kaše / nastavovaná

Brambory bez slupky uvaříme do měkka a přidáme máslo, šlehačku, sůl a pepř. A poctivě vyšleháme dohladka. Podáváme buď jako přílohu nebo třeba jen se smaženou cibulkou jako skromný hlavní chod. To stejné platí o nastavované kaše, která se doplní o vařené kroupy a podáváme zvlášť s kysaným zelí nebo zelným salátem.

Šťouchané brambory / kočičák

Brambory uvaříme bez slupky do měkka, která v hrnci rozšťouchneme a dochutíme smaženou cibulkou, slaninou, bylinkami . Můžeme zalít kysaným mlékem a máme podkrkonošskou přibírku. V případě kočičáku rozšťouchané brambory promícháme se slaninou a čerstvým kysaným zelí.

Bramborové placky – podkrkonošské sejkory

Tradiční podkrkonošské bramborové placky, které můžete znát i z jiných krajů naší krásné země. A na suroviny prosté jídlo. Jak na slano – sladko. Skvělé jsou jak s povidlama, marmeládou, ale i se špenátem nebo dušenou mrkví. Nicméně na kilo vařených nastrouhaných brambor dáme dvě vejde, trochu soli a špetku kmínu. Vytvoříme těsto a to posléze plácneme na litinovou pánev nebo tál, který lehce pomastíme. Pečeme jednu za druhou a posléze baštíme.

Bramborák – sejkory – kramflek nebo i bramborka

Bramborák oproti bramborovým plackám je kaloričtější pokrm. A také mnohem zábavnější … ovšem je třeba mít na paměti, že je musíme podávat a konzumovat horké jinak modrají a už to není ono.

Na dvě vejce půl kila nastrouhaných brambor (přebytečnou vodu a škrob vylijeme), přidáme pět i více stroužků česneku, pepř, sůl a majoránku. Smažíme na sádle z obou stran dozlatova a křupava. Můžeme bramboráky plnit uzeným masem a kysaným zelím (cmunda po kaplicku), lečem nebo špenátem či podušenými houbami.

Bramborové knedlíky plněné

Brambory si připravíme jako na bramborové placky, ale hustší. Vytvarujeme si placku a do ní vkládáme směs podušené cibule s uzeným masem, houbami, špenátem nebo i uzeným tofu. Vytvarujeme kuličky a vhazujeme do vroucí vody a vaříme dokud knedlíky nevyplavou. Poté je posypeme osmaženou strouhanou nebo cibulkou.

Brambory s vejcem (volským okem)

Milé a naprosto jednoduché jídlo … brambory bez slupky uvaříme a podáváme s volským okem. Ač velmi prosté, tak jde o chutné jídlo. Vhodně posypat bohatě cibulovou natí, petržilkou nebo pažitkou a zakápnout máslem.

Zapečené brambory

Zapečená brambory nemusí být jen jak v rodinách známe pověstné zapečené francouzské brambory o který samozřejmě Francouzi ani netuší, že existují …. nic méně skvělé jsou zapečené tedy dnes populárně gratinované brambory. Ať s masištěm nebo bez … tedy jako hlavní chod nebo i jen jako příloha. Osobně mám rád tu nejednodušší variantu. A to brambory zapečené jen cibulí a případně s kousky uzené ryby. Tedy pekáč vymastíme sádlem a poklademe plátky brambor, kolečky cibule a kousky uzené ryby jako je třeba kapr, amur, sumec nebo i úhoř … tedy tučnějí ryby. A pokračujeme dalšíma vrstvami a končímae bramborem. Dle chuti můžeme můžeme zalít zakysanou smetanou … Vše pečeme dozlatova a podáváme se zelným salátem nebo kysanou okurkou.

Smažené bramborové krokety

Tak tohle už je trochu pracnější delikateska, ale pro výjimečné situace jako dělaná a nebo na zimu. Připravíme si těsto jako na bramborové knedlíky. Vhodnou náplň: uzené, špenát se sýrem nebo podušené houby. Vytvoříme kroketku a obalíme ji v trojobalu a pomalu pěkně smažíme na tuku dozlatova. Podáváme s dušenou mrkví, zelným salátem nebo jen nakládanou zeleninou.

Bramborový salát

Nejen Vánoční příloha. Bramborový salát je opravdu skvělá příloha nebo jen tak s rohlíkem. Nicméně příprava je trochu delší, ale vyplatí se. Brambory uvaříme do mě měkka a oloupeme a pokrájíme na kostky. Dále přidáme na drobné kostky kyselou okurku, mrkev, hrášek, celer a vajíčko. Vše spojíme domácí majonézou: žloutky vyšleháme s olejem. Do vzniklé majonézy přidáme hořčici, pepř a sůl. Promícháme salát a necháme do druhého dne odležet. Podáváme ke smaženému květáku, řízečku, houbám nebo jen tak s pečivem.

Halušky s bryndzou

Tradiční pokrm od slovenských sousedů. A to, že toto jídlo je super je nepochybné nejen o popularitě na Slovači, ale stejně tak u nás i v jiných zemích. Co je však třeba je kvalitní bryndza. Takže jdeme na to: brambory oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Přebytečnou vodu slijte. Postupně přimíchávejte hladkou mouku s hrubou, dokud nevznikne polotuhé těsto, sítem na halušky by nemělo protékat snadno. Těsto protlačte přes síto do vroucí neosolené vody, jídlo bohatě dochutí brynza. Halušky jsou hotové poté, co vyplavou na povrch. Vyjměte je děrovanou naběračkou, všechnu vodu nevylévejte. Smetanu zahřejte v kastrolku a vmíchejte do ní brynzu, případně pár lžic vody, ve které se vařily halušky. Nakonec vmíchejte halušky. Špek i slaninu nakrájejte na malé kostičky. Na pánvi nejprve orestujte špek, poté přidejte slaninu a všechno restujte dozlatova. Cibuli nakrájejte nadrobno, kousek na proužky a v rendlíku ji orestujte do světle hněda. Halušky na talíři posypte slaninou, ozdobte cibulí a nasekanou petrželkou.

Grenadýrmarš – dělostřelecký pochod

Je zajímavý pokrm, který má maďarské kořeny, ale oblíbený je v celé střední Evropě. Za napoleonských válek se na neslavném výsledku podílelo Rakousko-uherké vojsko. A jak už to tak bývá, tak za doby válek se na velké vyvařování nehledí. Kuchaři měli k dispozici pro vojsko jen sušené těstoviny cibuli a brambory … no a výsledek vás zajistě zaujme … proto jej podívám tak jak ho vylepšovali uherské vojsko.

Na libovolné tuku osmažíme cibulku na drobno a dozlatova. Promícháme těstoviny (fleky) a kousky vařených brambor. Na talíři omastíme máslem a okořeníme sladkou i pálivou paprikou. Vezmeme lžíci a erární ešus a dlabeme :o)))

Uhlířina

Jídlo s více jak staletou historií a tím uhlířna. Dle mých informací se jedná o jedni z typických podkrkonošských jídel. Kdy se jednalo o jediné jídlo uhlířů za celý den. A to ještě za dob, kdy se na horách pálilo dřevěné uhlí. Recept se za dobrých skoro dvě staletí vyvíjel a dle krajů postupně měnil. Někde se míchají brambory s kysaným zelím, někde se k bramborům přidají zbylé houskové knedlíky. Nicméně originál je prostý a jednoduchý.

Brambory uvaříme a ve stejné vodě uvaříme chlupaté knedlíky /Oloupané syrové brambory nastrouháme, necháme ustát a část vody z nich slijeme. Do brambor dáme sůl, vejce a tolik mouky, abychom získali hustější těsto. Z těsta vykrajujeme lžící namočenou v horké vodě knedlíky a vkládáme je do vroucí osolené vody. Vaříme je podle velikosti 8 – 10 minut. / Když máme oboje uvařené, tak tradiční recept praví, že obojí se zalilo vysmaženou slaninou na cibulce. Ovšem můžeme přidat i podušené houby, které krkonošskému jídlu jen přidají na originálním rázu.

Bramborový guláš

Jasné jídlo když doma není nic jiného než brambory a nějaké koření. Samozřejmě můžeme přidat i kus kabanosu, ale v základu se bavíme o jednoduchém receptu, takže jen brambory. Nicméně i když jde o prosté jídlo, tak s kusem dobrého chleba nebo paradoxně i bramborové placky. Na gulášek budeme potřebovat. Libovolný tuk na kterém osmahneme cibulku dozlatova. Zasypeme kvalitní červenou paprikou. Lehce osmažíme a zalijeme zeleninovým vývarem nebo vodou. Přidáme brambory na kostky a vaříme dokud se brambory lehce nerozvaří a tím guláš zahustí. Můj tip je s brambory přidat i na jemno pokrájenou bílo papriku a na závěr dochutit gulášek česnek, majoránkou, lžicí sádla a pořádnou porcí chilli. Pak jen chleba nebo jinou přílohu dle chuti.

Co dodat na závěro stati o bramborách a receptech … brambory jsou skutečně základní potravinou a s několika málo surovinami vykouzlit jídla, která nasytí rodinu i ve zlých časech, které mohou přijít. Takže jako farmáři/zahrádkáři pěstujme brambory …. je to náš poklad. A kvalitní brambor je zlatem z naší země, které nejde porovnat mnohdy s humusem co se prodává v obchodech.

text: potravinova-sobestacnost.eu

foto: potravinova-sobestacnost.eu a internet

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *