Pár kapek do strojku aneb jak na domácí alkoholické nápoje

Tento článek bude spíše inspirativní formou procházet možnosti domácí výroby alkoholu. Ty hlavní nejzajímavější si přiblížíme v konkrétních příspěvcích. Nicméně nemusíte být alkoholikem a přesto si z vlastní úrody nebo zbytků můžete připravit domácí alkohol, který se určitě bude hodit na domácí oslavy nebo jako zajímavý dárek pro sousedy.

Podíváme se na to jaké reálné možnost co si vyrobit a jak se o naše dílo postarat aby dlouho vydrželo v kondici. Vzhledem k tomu, že se budeme věnovat tomu co si můžeme vyrobit snadno v domácích podmínkách a to všichni bez omezení. Jak jsem již psal výše, tak jde spíše o první pohled na domácí výrobu alkoholu a konkrétní recepty a postupy přijdou až vzápětí.

Cider: všemi oblíbený nápoj z jablek. Než o pivo jak si spousta lidí myslí jde o jablečné víno, které je zpravidla o síle pivní dvanáctky. Výběr odrůdy jablek je obrazem chuti nápoje. Výjimkou není ani hruškový cider. Ať tak či tak jde o osvěžující lehké pití s nízkým obsahem alkoholu. Pokud máme k dispozici i domácí

Ovocné víno obecně: zde již takřka není co dodat. Absolutní klasika. Kdo neochutnal domácí rybízák jako by ani nebyl. A samozřejmě k dispozici je jakékoliv sezónní ovoce, kterého se urodí nadbytek. Počínaje třešněmi, švestkami, meruňkami, jahodami, rybízem, angreštem, borůvkami, bezem a nesmíme zapomenout ani na víno z vína :o))). Do ovoce je dobré i když ne vždy nutné přidat vinné kvasinky a nakrmit je cukrem. Toto jsou dva aspekty toho jaké víno nám z demižónu vyteče. Lehké stolní? Silné dezertní?

Medové víno čili medovina: medovina je klasika středověké konzumace alkoholických nápojů. Správná medovina musí zahřát na duši, ale i léčit. Díky vlastnostem medu není dobré ji zahřívat nad 40C. Jinak by přišla o většinu svých zdravotních bonusů. Voda, med a kvasinky … to je základ poctivé medoviny. A pokud ji doplníme citlivě bylinkami, tak bude naše medovina nejlepší široko daleko v okolí.

Víno u kde čeho: no a tento odstavec je ten nejkreativnější … takže zkuste víno z chlebových kůrek, rýže, kávy, rozinek, rajčat nebo i mrkve. Jooo i takové šmakolády jde zkapalnit v alkoholický mok. Tedy co lze osladit a přidat kvasinky a živnou sůl a kvasit. Nic méně ačkoliv něco vypadá opravdu divně, tak z kvašené rýže je víno oblíbené po celé Asii. A co třeba i vyhlášené saké nebo šaosingské víno. A chleba? Vzpomeňme na ruská kvas. Kvašené kousky chleba …

Těchto několik řádek jsem napsal i z toho důvodu, že pokud si čas od času rádi nalijete dvojku něčeho dobrého, tak i zde můžete býti samozásobitelem. To samozřejmě platí i o pivu, ale o tom jindy … . Vždy můžete využít přebytku ovoce, ale i mixu ovoce. Proč tak souseda nebo sousedku nepozvat na vlastnoručně vyrobenou tekutou dobrotu? Práce je snadná a většina té nejtěžší práce je na kvasinkách. My jen musíme kontrolovat a dodržovat čistotu. Pak je úspěch zaručen.

Konkrétní recepty na domácí vína probereme v receptech někdy příště :o))

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *