Domácí placaté grilované kuře

Domácí kuře od kupovaného má hned několik výhod, ale současně i nevýhod, které ne každý je ochoten akceptovat. Tak vezmeme to od těch nevýhod. Kuře jakožto mládě slepice a celkem jedno jestli vychované doma nebo pořízené jako brojler, tak je živým tvorem. A než se dostane k vám na talíř, tak je třeba vykrmit (vychovat), porazit tedy usmrtit a dále oškubat/vyvrhnout. A poté se již naše kuřátko podobá tomu co koupíme v obchodě. Dalším bodem je cena za kterou kuře vychováte nikdy nebude odpovídat ceně, kterou kuře koupíte v marketu. Kuře budete chovat déle než rychle rostoucí hybridy ve velkochovech. Dále konzistence masa je poněkud tužší a chuť je intenzivnější než u kupovaného. No a to bych asi viděl jako hlavní negativa. Nic méně pozitiva jsou pravým opakem toho co jsem psal.

Tedy: kuře je živým tvorem a jak se o něj budeme starat takové bude. To platí i o jeho konci. Zatímco si celý svůj relativně dlouhý život ťapká s ostatníma po trávě na výběhu, tak jeho konec rychlý bez převozů, omračování a všech těch průmyslových hnusů co se děje na jatkách. Takže sice tyto práce jsou s kuřetem navíc. Nicméně co se týče ceny,krmiva a volného výběhu. Ano těžko se dostanete na 40 korun za kilo, když malé kuřátko koupíte 10-20kč od kusu. Pokud líhnete sami, tak máte náklady na samotnou líheň. Takže ano kuře je dražší … no a co? Víme jak roste, jak prosperuje, co jí, jak pije a jak si hraje s ostatním kuřaty. Toto je domácí kuře, které má poněkud tužší klouby a maso. Protože je používá k běhu, hrabání … takže dostaneme opravdu poctivý produkt. Co se týče receptu, tak zbaštit celé kuřátko je celkem nehospodárné. Přeci jen jedno kuře okolo dvoukil roste 40-50 dní dle plemene. Takže pokud nemáme hodně velký výběh, tak taková pečínka nebo grilovačka bude spíše sváteční záležitostí. Dobrý hospodář/hospodyně vytvoří z jednoho kuřete minimálně 4 porce a více. Máme dvě stehna, dvě prsa, zbytek skeletu, křídla a droby.

A teď k našemu placatému kuřeti:

Očištěné kuře nakrojíme na zádech a trochou silou zplacatíme. Okořeníme vlastní směsí bylinek a necháme pár hodin odležet. Vložíme do grilovacího roštu a pozvolna grilujeme. Ke konci grilování potíráme marinádou dle chuti. Osobně mám rád směs domácí sladké chilli omáčky, domácího cidru,směsí bylinek co se použilo na kuře a trochou domácího slunečnicového oleje. Ano všechny tyto ingredience jsme schopni vyprodukovat i na malé farmě/zahrádce. No a pečeme pěkně dozlatova. Dobře ugrilované kuřátko podáváme s pečeným bramborem nebo domácí kukuřičnou tortilou.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *