Chleba a pečivo: alternativní stravování … svět se zbláznil?

Chléb žaludové mouky

Tento příspěvek mě napadl v souvislosti s rádoby moderní keto dietou či spíše po anglicku low carb. Která je založena na minimálním příjmu sacharidů. Ale nebojte se … tento článek nebude o dietě, ale o trochu jiném myšlení při pohledu na základní potraviny/jejich pěstování/uskladnění/a zpracování. V úvaze permakulturních statku vede myšlenka v nahrazení tradičních obilovin jako předně pšenice a žito. Úvaha je poměrně jasná nahrazení nahradit obiloviny za ořechy. Argumentace je jasná … obilí spotřebovává velkou plochu zeminy, hnojiva, zpracování zeminy agrotechnikou, spotřeba nafty, jedno letka, nebezpečí snadného poničení úrody.

Na druhou stranu ořechy se na daném místě pěstují desítky či stovky let, netřeba orat, hnojit, bez fosilních paliv a při správném zpracování dlouhá doba uskladnění.

Jak to tedy je … jde dodnes o alternativu stravování hlavně pro celiatiky, ale i ty co chtějí nějakou změnu. Vtip je v tom, že z jednoho ořešáku lze sklidit klidně i 50kg z jednoho stromu. S minimální péčí a v ideálním sponu předčí obiloviny jak na kalorie, složení i zasycení.

Zpracování: v domácích podmínkách složitě vymlátíte zrno, které pak pomoci speciálních mlýnků namelete na mouku. Ořech pracně, ale jistě pomocí dobrého náčiní vyloupete a snadno umelete v běžně dostupném mlýnku.

Tak na první pohled vše hovoří pro ořechy, tak proč se z nich nepeče a nevaří? Samozřejmě musíme vzít v úvahu, že než strom jako ořech královský, mandloň i lískový oříšek začne plodit v dostatečném množství, tak to trvá pár let. Tedy je to dlouhodobá investice, která se nevrátí další rok po zasazení/zasetí jako u obilovin. Jakmile začne strom plodit, tak již nepotřebujete traktor, velké množství zaměstnanců, sila na uložení a vysušení obilí. Tedy ano v začátku máte větší investice, ale poté si vystačíte sezóně s několika lidmi nebo i jen s rodinou na sběr ořechů.

A tak co si vlastně můžeme připravit z ořechů oproti obilninám? A z jaké mouky?

Bez problému použijeme mouku z vlašských ořechů, mandlí, penkanů, pistacií ale i buráků(což je vlastně luštěnina :o))) ). Obdobně jde experimentovat s moukou ze semen slunečnice, dýně i luštěnin jako hrách, fazole, čočka, cizrna nebo kukuřice.

Tedy jdeme na to a koukneme na to co lze bezlepkově připravit:

Mandlový knedlík:

Tak tento knedlík jsem objevil při keto dietě. Protože ta defakto nezakazuje pečenou kačenku se zelíčkem. Ovšem houskový knedlík je zakázán. A tento je opravdu chutný, nadýchaný a hotový natotata.

Suroviny: 2 lžíce mandlové mouky, 1lžička prášku do pečiva, 1 střední vejce, lžička oleje.

Postup: Vše pořádně rozmixujeme v hrnečku lžičkou a dáme na cca 1 a1/2 či 2 minuty do mikrovlnky. Vyklepneme a nakrájíme … zpravidla směs vystačí na cca 5 pěkných knedlíčků jakožto plátků.

Zdroj: http://ketorecepty.cz/recipe/low-carb-a-keto-knedlik-nejlepsi/

Mandlový chleba:

Suroviny: 200g mandlové mouky, 7 vajíček, 100g rozpuštěného másla, 30g rostliného oleje, 1 lžička prášku do pečiva, 1/2 lžičky soli.

Postup: Troubu předehřejeme na 180 stupňů. V míse vyšleháme vajíčka. Doporučujeme použít vajíčka v pokojové teplotě, chléb bude mít potom méně vaječnou chuť. Do vajíček přidáme rozpuštěné máslo a olivový olej. Směs promícháme. Nyní přidáme mandlovou mouku, prášek do pečiva, xantanovou gumu a sůl. Těsto důkladně promícháme, aby v něm nezůstaly hrudky. Vlijeme do formy na chleba a pečeme po dobu 45 minut.

Zdroj: https://lchfdieta.cz/low-carb-chleba-z-mandlove-mouky/

Dýňové housky:

Celozrné bezlepkové housky z dýňové mouky Na 6 housek: 100g mletých lněných semínek 50g dýňové mouky Adveni medical 10 g psyllia 150 ml vlažné vody špetka jedné sody sůl (1 vrchovatá lžička nebo dle chuti) 1) Psyllium zalijeme vlažnou vodou a necháme přes noc odpočívat. Do rána se vytvoří hustý gel, který bude základním pojivem housek. 2) Všechny suché ingredience důkladně smícháme a zapracujeme je do gelu. Vytvoří se nám lepkavá elastická hmota, kterou rozkrojíme na šest porcí a vytvarujeme placaté a kulaté housky (výška cca 1,5 cm). 3) Poskládáme je na plech s pečícím papírem a pečeme v troubě 45 minut na 180 stupních na horkovzdušné funkci. 4) Že jsou hotové, poznáte podle toho, že hezky nakynou a jsou měkké. A teď přijde zkouška trpělivosti, musíte je nechat úplně vychladnout. Když jsou ještě čerstvé, uvnitř jsou gumové, lepkavé, jako nedopečené. Pozn. Housky jsou menší, ale díky nutričně hodnotným surovinám dobře zasytí.

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/352477108332008111/

a další zajímavé recepty zde na odkazech

Burákový chleba:

http://jecminekteplice.blogspot.com/2016/01/arasidovy-chleb.html

Cizrnová bábovka:

http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/hrnickova-babovka-s-cizrnovou-moukou-a-kakaem

Slaný hrachový koláč

https://www.globus.cz/blog/recepty.html/328_15801-slany-kolac-z-hrachove-mouky

Fazolový brownies

https://www.stobklub.cz/recept/95899/

Pikantní čočkové sušenky:

https://www.toprecepty.cz/recept/62705-pikantni-susenky-z-cockove-mouky/

Závěr

Na závěr bych chtěl dodat, že není účelné vynechat veškeré obilniny. Nicméně my jako farmáři horko těžko vypěstujeme lán obilí aby uspokojil celou rodinu. Ideální obilninou pro farmářské pěstování je žito křibice, které je sice snadné na pěstování, ale jde o dvouletý cyklus. Takže i zde je potřeba vzít do ruky kalkulačku a na ní s spočítat kolik bochníků jsme schopni vypěstovat. Na dva roky určitě to nebude stačit a tak jsem zde chtěl poukázat na alternativy. To jak lze být potravinově soběstačný plně či částečně je o tom, že víme jaké potraviny použít, jak je zpracovat, uchovat a následně naservírovat na talíř.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *