Pěstování zeleniny v nádobách

Doby kdy si lidé pěstovali na parapetech šnytlík a petrželku do polévky jsou již trochu stranou. Dnes si můžete na balkonu nebo v místnosti vytvořit plnohodnotnou zahradu pod vytvoří ideální podmínky. Nechci teď řešit indoor pěstovaní, kde stejně tak jako chutný salát za stejných podmínek vytvoříme prvotřídní marihuanu. O tom tento příspěvek nebude. Spíše je určený pro zahrádkáře, kteří nemají dost prostoru a chtějí pěstovat více druhů zeleniny nebo ve větším množství a nebo jako inspirace pro lid panelákový s balkónem, kterým ukážu jak snadno pěstovat takřka cokoliv na balkoně. Nicméně ano na balkónu můžeme v pytlích pěstovat brambory. Ano zkoušel jsem to, ale toto je spíše rarita, protože těch několik málo kilo co vypěstujete je spíše pro zábavu a pro radost a nikoliv pro samozásobitelský systém. Proto je fajn vybrat si takové plodiny, které jsme schopni vyprodukovat v takovém množství nebo kvalitě, že nám práce s tím spojená i náklady pokryjí výše uvedené. Pokud ne, tak je výhodnější si jít koupit bio brambor 50kg, který nám pro obživu rodiny postačí než se 3-4 měsíce věnovat několika sazeničkám v nádobě či pytli.

Cuketa ve velkém pucláku

Co se tedy vyplatí a má smysl pěstovat v nádobě:

Česnek

Bylinky

Fazole pro lusky

Patizon

Dýně hokaido spíše na balkóně v nádobě

Okurky salátovky

Různé druhy listových salátů

Rajčata

Hrášek

Kukuřici

Patizóny ve vědrech od malířských barev

I když zde zmiňuji druhy zeleniny jako třeba kukuřice, tak nikdy nevypěstujete množství na to aby jste si z balkonové produkce upekly tortilu, ale Několik uvařených kukuřiček udělá dětem radost a ještě poslouží fazolím jako opora. Stejně tak hokaido vypěstujeme několik kusů, ale zase se může plazit tam co nám to moc nevadí. Stejně tak okurka salátovka bude z nádoby spíše svátečním pokrmem.

První rajčátko

Ovšem pak přichází i ta situace, ze nemáte všude dostatečně kvalitní půdu.
To je z části i můj případ a díky pěstování v nádobě mohu využít ta místa, které ještě potřebují čas a nebo jsou nevhodná. A nebo mají ideální podmínky, ale není tam záhon … třeba terasa a tam chilli papričky nebo rajčata.

Oproti zakládání vyvýšeného záhonu, který nám bude sloužit mnoho let, tak obsah nádoby po sezoně sesypu na kompost a druhý rok přidám do půdy, která byla původně ne příliš vhodná pro pěstování. Správná půda musí být kyprá, přiměřeně vlhká a plná života. Je to nebe a dudy porovnávat kvalitní půdu, kterou si smysluplně a léta připravujete s tím co se používá pro komerční pěstování. Zhutnělá hlína bez života. Po dešti nepropustí vodu hlouběji a stává se při delších deštích jezerem než polem. To se ovšem správnému farmáři nestane. Ovšem vraťme se k nádobám.

Jaké nádoby použít? Je to vcelku jedno … můžou být i plastové, ale takové, které nevypouštějí zpět jedy z výroby. Proto nedoporučuji černá plastogumová či co to je stavební vědra. Znám lidi, kterým dokonce rostlinky v tom zahynuli respektive díky srajdám co kbelík pouštěl doslova zdechly. Já používám 40 litrová vědra od malířský barev založených na hlince. Nedoporučuji moc disperze a akryláty nebo silikony. Taková vědra je poměrně složité vypucovat a od hlinky stačí nechat zaschnout a pobouchat … případně i vapkou vyčistíme je dokonale.

Při sestavě nejprve vytvoříme odtokové dírky a navrstvíme kačírek, který překryjeme geotextilí a doplníme místní hlínou smísenou s pískem a kompostem. Průběžně dle potřeby hnojíme a po ukončení vegetace spolu s rostlinou kompostujeme a můžeme použít příští rok na vylepšení záhonů.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *