Mimořádně chutný a dokonalý hrách či hrášek

Asi hrách není třeba představovat. Jedná se o nejstarší pěstovanou rostlinu v Evropě. Jde o původní druh luštěniny a jako potravina hrál prim do objevu Ameriky, kde jej z části začali vytlačovat kukuřice a fazole. Přičemž pěstování hrachu je naprosto bezproblémové a snad jen v polních monokultura je při horších klimatických má tendenci slehnout. Což na menší polnosti či záhoně řešíme vhodnou podpěrou po které se pne.

V zásadě dělíme hrách na dva samotné poddruhy a to:

Hrách setý kde dřeňový využíváme na produkci semen pro další zpracování nebo konzumaci a cukrový, který se konzumuje včetně lusku a nezralých semen.

Hrách polní je pro samozásobitelství zajímaví snad jen jako píce pro chovnou zvěř.

Pěstuje se velice snadno a asi každý si jako první roslinu vypěstoval hrách na parapetě v truhlíku. Což se týče výsevu do půdy, tak jen dodržujeme hloubku setí 5-8cm a sejeme buď do řádků nebo do kruhu okolo opory. Poté již jen dle potřeby zaléváme. Mladý hrášek sbíráme a konzumujeme s lusky, posléze již lusky luštíme a nebo necháme až do seschnutí na rostlině kde jej otrháme, dosušíme a můžeme použít jako trvanlivou potravinu na další vaření, případně semlet na mouku hrášku nebo jako semena na další rok pro výsev.

A jak jej využít v kuchyni? Třeba jako:

Hrachová polévka

Tradiční starokrkonošská hrachovka, která je atraktivní i dnes a zapotřebí je jen několik málo surovin.

Suroviny: hrách žlutý nebo zelený, kořenová zelenina: mrkev, petržel, celer, vývar z uzeného masa, trocha uzeného masa, česnek, pepř a sůl.

Postup: Hrách namočíme den předem a ve stejné vodě druhý den vaříme. Slijeme a přidáme do horkého vývaru a přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu. Vaříme do změknutí a nakonec vše pěkně rozmixujeme. Dochutíme solí, pepřem a prolisovaným česnekem. Do polévky přidáme na kousky pokrájené uzené maso a dozdobíme sušenou smaženou cibulkou.

Hrachová kaše

Hrachová kaše je univerzální příloha a můžeme ji doplnit jak vařeným vajíčkem, sázeným vejcem, uzeným masem, špekáčkem nebo jen smaženou cibulkou a kyselou okurkou. Tak co na to:

Suroviny: hrách zelený nebo žlutý, masový vývar, cibule, uzený špek, smetana, česnek, pepř a sůl.

Postup: Do masového vývaru namočíme hrách a druhý den ho v něm uvaříme. Vývar slijeme. Na pánvičce na špeku osmahneme dozlatova cibulku a přidáme k vařenému hrachu. Zalijeme smetanou a přidáme prolisovaný česnek. Vše důkladně rozmixujeme a dochutíme solí a pepřem.

Židovský šoulet

Klasika židovské kuchyně, která si zaslouží i drobnou změnu a to, že místo fazolí použijeme hrách. Protože kdo kdy ochutnal šoulet s pečenou kachničkou resp. kachnička dopékaná na šouletu je absolutní bomba.

Suroviny: Vařený hrách, kroupy, cibule, česnek, zeleninový vývar, olej, pepř a sůl.

Postup: Uvařený hrách a vařené kroupy ve vývaru promícháme společně s cibulkou osmaženou dozlatova. Přidáme prolisovaný česnek, osolíme a opepříme. Dáme do pekáčku a zapečeme a nebo ještě lépe dáme na vrch před připravenou kačenku z pomalého hrnce. A opět pečeme. Poté již jen blahem slintáme a nandáváme na talíře.

Hrachové karbanátky

No a teď něco méně zdravého, ale o to chutnější a holt trocha smaženého nikomu neuškodilo pokud to není každodenní kolorit. Ovšem tyhle karbanátky budou chutnat každému i zasloužilému masožravci a to mohu zaručit. Tak jak tedy na to:

Suroviny: Namočený a uvařený hrách, cibule, houska, mléko, olej, dýňový semínka, česnek, hořčice, strouhánka, vajíčko, olej, sůl a pepř.

Postup: Uvařený hrách rozmixujeme a přidáme na oleji dozlatova osmaženou cibulku, housku namočenou v mléce, prolisované stroužky česneku, vajíčko, semínka, hořčici a směs řádně promícháme. Obalíme ve vajíčku a ve strouhánce a pozvolna smažíme. Podáváme s brambore, bramborovou kaší, dušenou mrkví nebo jen tak s chlebem.

Foto zdroj internet

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *