Pampeliška plevel nebo dar

Pokud se dostanete na návštěvu k někomu kdo pěstuje anglický trávník a zmíníte se před ním o pampelišce, tak uvidíte reakci shodnou s tropickým záchvatem. V těchto místech není pampeliška vítána. A to ani neřeší její zdravotní benefity. Je to prostě plevel a ten se nesmí v trávníku objevit ideální vůbec na zahradě. Já jsem opačného názoru. Jde o to, že pokud pampeliška si roste tam kde má tak s ní nemám vůbec problém … ba právě naopak. Podívejme se na její reakce v těle a na co je dobrá … a že toho je:

VNITŘNĚ: chronický zánět jater (chronická hepatitida), diabetes, cukrovka, jarní únava, prostá únava a přepracovanost, svědění kůže, atopický ekzém, akné, uhrovitost, lichen, lišej, vyrážka, čistí žaludek, léčí nechutenství, zlepšuje trávení, zácpa, žlučníkové kameny, dna, revma, revmatismus, revmatoidní artritida, poruchy metabolismu, nemoci sleziny, čistí krev (detoxikace organismu), vypocení, podpora močení, zadržování tekutin v těle, močopudná bylina, píchání v boku, výzkumy ukazují obsah protirakovinných látek (např. maligní melanom kůže ad.), podpora tvorby semene u mužů, nepřímo může mít vliv na premenstruační syndrom, správná střevní mikroflóra, edém mozku, mozkový edém, hnisavé záněty v krku, angína, lymfatické otoky, rakoviny (např. maligní melanom) a leukémie – podpora při léčbě

ZEVNĚ: zevně – bradavice, různé pupínky, mozoly, bodnutí hmyzem, puchýře, zánět pokožky, křečové žíly – odvar anebo zápar z rostliny přidaný do koupele pak ulevuje oteklým nohám a pomáhá při křečových žilách, pihy – šťáva z rostliny bělí skvrny a pihy

čerpáno z www.bylinkyprovsechny.cz

Co vše jde z pampelišky baštit … vlastně skoro vše, květ, stonek, listy i kořen. Zmíním snad jen tu informaci, že lékaři testovali kořen proti rakovému bujení. A jak se zdá, tak dílčí výsledky jsou velice slibné. Vše potvrdí až klinické studie, které se bohužel mohou táhnout i deset let a farmaceutické firmy jistě je moc nepodpoří. Jinými slovy pokud máte onkologické problémy, tak pampeliška a její kořen vám jistě neuškodí, ale může pomoci. Na toto téma bych se rád rozepsal co nejdříve zde na webu a trochu nastínil jak si pomoci při prevenci či léčbě.

A několik receptů:

Pampeliškový med: asi klasika a chuť mého dětství. Zatím co o med se starají včeličky, tak toto dílo zvládneme snadno a rychle sami.

Natrháme cca půl kila květů pampelišky, 2 litry vody, 2 kila cukru, šťáva ze dvou citronů. Do hrnce dáme květy, vodu a šťávu a povaříme 20 minut a necháme do druhého dne. Poté přidejte cukr a vařte dvě hodiny dokud med nezhoustne. Poté horké lijeme do čistých sklenic, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Používáme jako klasický med.

Bramborový salát s pampeliškou: Uvaříme brambory ve slupce necháme vychladnou, pokrájíme je na kostky, přidáme mrkev na kostky, spařenou cibulku na drobné kostky, čerstvé listy pampelišky posekané na drobno, na kostky pokrájenou kyselou okurku, zakysanou smetanu, hořčici, pepř a sůl. A jarní bramborový salát je na světě. K tomu příjde vhod i …

Smažená pampeliška: Použijeme cca 10-20 květů pampelišky na porci, které důkladně promyjeme. Na těstíčko použijeme hladkou mouku, pivo, oblíbené bylinky, pepř a sůl. V hrnci rozpálíme pořádnou vrstvu oleje a smažíme jednotlivé květy a podáváme s bramborovým salátem …

Pampeliškové víno: 1 l pampeliškových květů, 1,5 kg cukru, 4,5 l vody, 2 citrony, 2 pomeranče a 40 g droždí. Natrhané květy pampelišek spaříme ve 2,5 l vařící vody a 24 hodin necháme odležet. Druhý den pampelišky zcedíme a čistou vodu z pampelišek nalijeme do 5 litrové láhve. Mezitím svaříme 2 l vody s cukrem, necháme vychladnout a poté vlijeme k pampeliškové vodě do láhve. Pomeranče a citrony oloupeme, nakrájíme na kolečka a odstraníme jadýrka. Droždí, pomerančová a citronová kolečka vložíme do láhve, dobře zazátkujeme a vsuneme kvasnou rourku na 6 týdnů. Až všechny citrony a pomeranče klesnou ke dnu, můžeme víno stočit do láhve. Uložíte do ledničky nebo chladného sklepa.

Jak využít darů pampelišky je spousta a je na každém najít si tu svoji cestu. Nicméně je to plevel, který je darem přírody. Takže třeba příště až vám vykvete na angličáku, tak se neškareďte a radujte se.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *