Kostival lékařský aneb plevel k zamyšlení

Plevele se poslední dobou změnili v zahradničení nepřítelem číslo jedna. Hlavně u pěstitelů reprezentativních trávníků. Nic méně i dnešní společnost zapomněla na jednu z léčivek, které nám naše zahrada i příroda dopřávají. Já sám si pamatuji jak jej moje babička používala na zábal na bolavé nohy. A to že přeci jen jeho využití i zpracování je širší si dokážeme teď a tady v tomto příspěvku.

V prvé řadě je kostival lékařský jak z jeho názvu vyplývá léčivka ale ač jsem viděl různé recepty na konzumaci, ale to rozhodně raději nezkoušejte. Je rozdíl zbaštit neškodnou pampelišku nebo si dát kostival plný alkaloidů, které pomáhají zevně. Ano kdybych neměl co jiného na talíř a po tepelné úpravě a zcela výjimečně, tak lze obalit v různých těstíčkách, ale rostlin co lze takto upravit je spousta a tak proč se pouštět do nebezpečí s takovou konzumací spojenou.

V čem je tak prospěšný abychom ho nelikvidovali úplně všude: Inu již od doby starověku se drží s kostivalem jeho vhodnost pro jeho léčení otevřených ran i zlomenin. Také k tomu byl na bojišti používán u raněných řeckých vojáků a posléze římských legionářů. Vařená pasta z jeho kořene posléze ztuhne jako sádra a díky tomu byla používána při zlomeninách jako primitivní dlaha. Po další staletí se používal na ošetření ran, zlomenin a vředů. Dnes se spíše používá v lidovém léčitelství a moderní medicína raději jde svou cestou.

Zpracování kostivalu je jednoduché a efektivní. První pomocí mohou být nařezané listy položené na ránu nebo vymačkat na šťávu z listů.

Kostivalová mast: Pomáhá na bolavé nohy, klouby a rány. Použijeme čerstvě vyrytý podzimní kořen, který ve slané vodě očistíme a pokrájíme na kolečka. V poměru 1:1 použijeme kořen a sádlo. V plastové nádobě ve vodní lázni zahřejeme sádlo a přidáme kořen a necháme louhovat a vychladnout. Tento postup můžeme několikrát opakovat a na nakonec z tuku vyjmeme kořen a mast necháme zatuhnout. Můžeme přidat pro vůni a pozitivní efekt i včelí vosk. Uchováváme v lednici.

Kostivalová tinktura: jednodušší už to být nemůže … očistíme kořen, pokrájíme a naložíme do konzumního lihu. Tam může ho nechat i rok. Poté již jen mažeme na bolestivá místa.

A nakonec jeden neléčivý tip. Fermentované listy ve vodě jsou skvělou jíchou … tedy přírodním hnojivem.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *