Domácí studené omáčky

K poctivé domácí stravě se hodí nějaké dobré smáčedlo, omáčka čili dip. A zde jsem vám připravil návody na jednoduché recepty v duchu na ně z toho co si můžeme vypěstovat sami.

Domácí majonéza

Základní omáčka kterou si doma snadno a rychle připravíme je klasická majolka čili majonéza. Z několika málo surovin si připravíme super majonézu na další použití.

Suroviny: 2 domácí vejce, 2 lžíce hořčice, 1 lžíce citronové šťávy (lze použít i domácí jablečný ocet), 2dc rostlinného oleje, pepř a sůl.

Postup: Stolním nebo tyčovým mixerem vyšleháme vejce s hořčicí. Poté pomalu přidáváme olej až směs ztuhne. Přidáme poté i citronovou šťávu nebo ocet. Vše pěkně promixujeme a nakonec dochutíme solí a pepřem. V lednici vydrží až 5 dní.

Domácí tatarská omáčka

Tatarka je jasná volba ke smažou v podobě sýra nepotřeba květáku. Nicméně jde o vytuňenou majolku.

Suroviny: Domácí majolka, cibulka, naložené okurky, 3-5 lžic láku  z okurek, hořčice, dle chuti pepř a sůl.  

Postup: Do domácí majonézy přidáme nastrouhané okurky a cibulku dle chuti. Stejně tak dochutíme lákem,hořčicí, pepřem a solí. Vše promícháme a uložíme do lednice.

Domácí plnotučná hořčice

Hořčice je již klasika a já bez ní nedám při grilovačce ani ránu. Kupovaná je považovaná za nezdravou a tak domácí varianta je určitě zdravějšía proč také ne. Vždyť obsahuje jen dobré suroviny.

Suroviny: 100g hořčičných semínek,  300ml jablečného octa, 4 polívkové lžíce medu, pro barvu půl lžičky kurkumy a sůl.V lednici vydrží 14 dní.

Postup: Přes noc naložíme do 150ml octa hořčičná semínka. Poté již přidáme zbytek octa rozmixujeme dohladka. Přidáme med a sůl. Pokud chceme mít žlutou hořčici přidáme kurkumu. Na chuť kurkuma nemá vliv, ale přeci jen člověk má jasnou představu, že hořčice je žlutá, že …

Domácí chilli omáčky typu sriracha

Originální omáčku Sriracha je moje srdcovka a dlouho jsem hledal recept,  jak si ji vyrobit doma. Ne všichni mají v okolí vietnamský obchod. A pokud jde o jiné výrobky, tedy ty co na lahvičce nemají znak kohouta, tak jedná jen o imitace,ale teda vlastně budeme vyrábět my? Taky imitaci,ale hodně podobnou s originálem. Pravdou je, že musíte mít opravdu nadbytek chilli papriček, protože z kupovaných se jednoznačně nevyplatí vyrábět.

Suroviny:asi 300g chilli papriček, 2 stroužky česneku, 2 lžíce cukru, 1,5 lžičky soli, 2-4 lžíce vody, 60ml jablečného octa.

Postup: Chilli papričky pokrájíme na menší kousky a přidáme dvě lžíce vody, česnek, sůl. Vše promixujeme. Vzniklou pastu necháme v zakrytou folií fermentovat až pět dní. Nakonec fermentovanou pastu s přídavkem octa rozmixujeme dohladka. Přes čisté plátno propasírujeme a uložíme do sklenice. V lednici vydrží několik měsíců.

Domácí sladká chilli omáčka

Sladká chilli omáčka je pro mě taková slaďoučká mňamka na grilovačku. S drobnou úpravou je z ní skvělá BBQ omáčka. Samotná výroba je mnohem jednodušší než budete očekávat.

Suroviny: 250ml vody, 125ml cukru, 125 jablečného octa, 2 lžíce sušených chilli papriček, 2 stroužky česneku, kukuřičný škrob, půl lžičky soli.

Postup: Do hrnce přidejte vodu, cukr, ocet, a vše provaříme. Přidáme prolisovaný česnek a sůl. V misce připravíme škrob a postupně přidáme do omáčky dokud nebudeme tu správnou konzistenci. Přelijeme do vhodných lahviček a po vychladnutí hurá do ledničky.

Domácí kečup

No co by to bylo za téma o studených domácích omáčkách pokud doma nebude domácí kečup. Není nad to si dát hranolky s kečupem a tatarkou. Takže neváhám a jdu trhat šťavnatá rajčátka …

Suroviny: 2kila rajčat, 250g  jablek, 250g  cibule,  125 ml jablečného octa, lžíce mleté papriky, chilli papričky dle chuti, 5 hřebičků, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček celé pepře, 150g cukru a lžička soli.

Postup: Rajčata, jablíčka,cibulku pokrájíme na menší kousky a vaříme společně s octem, solí, paprikou, hřebíčkem, novým kořením a pepřem zhruba jeden a půl hodinky a nebo dle potřeby. Pak přidáme cukr a vaříme dál dozhoustnutí. Nakonec procedíme, rozmixujeme a nakonec nalijeme do vhodných lahviček. A šup do lednice nebo sterilizovat.

Domácí tabasco červené/zelené

Tabasco netřeba představovat jedna z nejznámějších pálivých omáček. Rozdíl mezi červenou a zelenou chilli omáčkou je výběr papriček. Červená je z červených habanero papriček a zelená ze zelených jalapenos. Jinak postup je shodný. Tak hurá na to …

Suroviny: 20 chilli papriček, půl palice česneku. 2 cibulky na drobno, 2 lžíce jablečného  octa, olej a sůl.

Postup: V hrnci rozpálíme olej a n něm opečeme papričky, česnek a sůl. Po pár minutách zalijeme půl litrem vody a vaříme dokud papričky nezměknou. Velkou část vody se snažíme vyvařit. Necháme vychladnout  a rozmixujeme. Během mixování přidáváme ocet .  Nakonec přelijeme do lahviček a vložíme do ledničky. Trvanlivost je několik měsíců.  

Domácí omáčka Tisíc ostrovů

Tak ačkoliv po kečupu jsem chtěl toto téma opustit, tak jsem si vzpomněl na omáčku či spíše v mém případě  dresink, který je super na léto na salát, těstoviny nebo jen tak k hranolkům.  Klasika kanadské kuchyně.

Suroviny: Kečup, majonéza, worcesterská omáčka, cibule, naložená okurka, vajíčko, tabasco, ale třeba i oliva přijde vhod i když není domácí :o)))

Postup: vše dle chuti. Základem je majonéza a kečup. Klidně 50/50 a do této směsi přidáme nastrouhanou cibuli, naložené okurky, vajíčko natvrdo. Dochutíme worcesterskou omáčkou a pár kapkami tabasca. Do týdne by jsme ji měli z lednice spotřebovat.  

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *