Strategické potraviny

Existuje spousta rostlin, které jde použít pro přežití a nebo spíše nakrmení sebe i rodiny v době nedostatku dalších potravin. Níže vám popíšu jaký přínos každá rostlina přináší.


Brambory: největší z darů kterým je přičítán objev Ameriky. Nejen, že lze je snadno pěstovat, ak stejně tak i dobře chutnají i při sebe nejprimitivnějším způsobu přípravy. Zle je péci, zapíkat, připravovat kaše, guláše, ragu, knedlíky či placky … z brambor připravíme i kvalitní alkohol. Lze je dlouhodobě skladovat a stejně tak opět znovu hlízy opětovně vysadit na další rok.

Topinambury: alternativa brambor, která je díky obsahu inulinu vhodná hlavně pro diabetiky. Výhodou je i to, že je plně mrazuvzdorná a tak teoreticky je možné je zemní sklízet po celý rok. Ovšem nejvhodnější doba sklizně je podzim po zavadnutí nadzemní části rostliny. Připravovat je můžeme za syrova i tepelně upravovat. Péci, smažit, vařit i příprava kaší.

Tykve, dýně a patizóny: další druh rostlin, které jsou zázrakem do kuchyně. Počítaje ranou cuketou, která lze použít jako cukeťák, čína, zelí, buchta … přes patizón, který bude vždy skvělí jako řízek a nakonec i dýně, kterou lze dlouhodobě skladovat a využít na polévky, grilování, pečení, omáčky a nejen to … vítaná jsou i semínka, která jsou nejen zdravá, ale obsahují i kvalitní olej.

Kukuřice: další rostlina která nám může nahradit společně s brambory veškeré přílohy na které je za jiných okolností okolností potřebuje pšeničnou či žitnou mouku. Ano na mysli mám slavnou mexickou tortillu. Ovšem nezapomeňme i na polentu. Skvělá je i vařená či grilovaná kukuřice. Další rostlina pro možnost výroby alkoholu jako palivo.


Luštěniny (fazole, hrách): no kdo by nevěděl, že kovbojové milují fazole … a aby ne. Fazole i hrách jsou plné bílkovin a snadno se pěstují. No a hlavně při správném skladovaní mají takřka neomezenou trvanlivost. Jsou vhodné na výrobu kaší, gulášů, polévek … ideální příloha, ale i jako hlavní chod.

Rajče: ne všude objevíte rajče jako strategickou potravinu, ale lze žít bez kečupu? Takže rajče jako takové nemá dlouhou trvanlivost, ale tu vyžaduje to, že spousta lidí je prostě miluje. To sice není můj případ, ale miluji sušená rajčata, rajskou omáčku, kečup a další produkty z rajčat, které již se dají se sterilovat.

Slunečnice: kráska když kvete, ale když dozraje, tak má spoustu semínek, které lze lisováním přeměnit na kvalitní domácí olej. Který poslouží jak na vaření, tak do lišty na řetězovou pilu, ale stejně tak i jako alternativní palivo. No a pokud na slunečnici pohlížíme jako na potravinu, tak pražená slunečnicová semínka jsou prostě fajn křupání na večer.

Med: pokud chováte včely nebo se stejně tak o to jen pokoušíte, tak pokud to budete dělat dobře, tak hlavním produktem je med, který je ideálním a super sladidlem. A to nejen to … samozřejmě myslím i produkt zvaný medovina. Pár kalíšků teplé medoviny zahřeje zmrzlíka. A další skvělou vlastností je, že opět při dobrém skladování má takřka neomezenou trvanlivost.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *