Potravinová soběstačnost? Ano, ale …

Téma soběstačnosti obecně je poměrně diskutované téma mezi různorodou řadou našich spoluobčanů. Ať se jedná o utajené preppery, bio zahrádkaře či permakulturisty a další. Jedno je jasné, že běžným spotřebitelským způsobem života to nikdy nedopadne. Musí se z nás stát vegetariáni nebo vegani? Také ne, ale bylo by to pro vás lehčí a potřebovali by jste menší pozemek a menší vstupy energie z vaší strany. A jak tedy na to? Osobně bych se podíval zpět do historie zemědělského období … třeba takzvaných gruntů. Ovšem v menších podmínkách, protože získané potraviny budou pro naši rodinu max. na směnu za něco jiného. A zde se dostáváme k velké a zásadní myšlence. Absolutní soběstačnost ve všem je skutečně nereálná … těžko si bude každý sám šít oděvy nebo obuv (opět z kůže chovaných zvířat by to samozřejmě šlo, ale …). Stejně tak budeme horko těžko shánět základní koření jako je sůl (ovšem i bez té to jde, když zvolíme vhodné koření). Takže se spíše zaměříme na potravinovou soběstačnost … a na tu sůl raději zapomeneme a normálně ji koupíme. Třebas i na sto let dopředu :o))).

Jak tedy na to: jak jsem již psal, tak hamburger na každý den asi nevypěstujeme a to podobné platí o mnoha dalších jídlech. Ona i klasická česká svíčková se vším co do ní patří bude spíše svátečním jídlem než běžným. Samozřejmě vždy vycházíme z propozic našeho pozemku. Hlavní potraviny se tedy budou skládat z ovoce co nám vyroste, zeleniny a další rostlinné produkce a co se týče živočišných bílkovin, tak ty hlavně půjdou na vrub drůbeže tedy vejce a z masa vynesená slepice, kachna, husa či krůta. Mléko a maso koza, ovce nebo kravka. A kdo má možnosti stabilnějšího krmení, tak si pořídí i vepříka. Ale stále platí to, že maso bude jídlem neděním a určitě ne každodenním jako je dnes.

To co a jak budete pěstovat a chovat záleží opravdu jen na pozemku … takže na menším prostoru budete úspěšně hospodařit na rostlinné stravě, slepičkách, kachnách či husách a případně králík. I tak lze pokrýt energetickou zásobu těla.

Tedy co s čím a jak:

Ovoce: přímý konzum, marmeláda, zavařování, sušené, čatný, kandování, pečené čaje

Zelenina/luštěniny: přímý konzum, kvašení, zavařování, čalamády, sušení,

Maso: konzumace vyzrálého čerstvého masa, zavařování,  nasolování, sušení, uzení, nakládání na kyselo,

No a jak to mám já, tedy co osobně považuji za důležité vypěstovat a vychovat k tomu abych byl spojený i po samozásobitelské stránce …

Zelenina: Brambory, topinambury, cibule, česnek, rajčata, kukuřice, dýně/tykve, hrách, fazole, okurky, mrkev, kedlubna, ředkvička, pórek,  mangold,

Ovoce: Jablka, hrušky, slívky, třešně, hloh, maliny, ostružiny, arónie, goji, rakytník,

Koření/léčivky : Majoránka, libeček, kopr, chilli, pažitka, máta, meduňka, konopí,

Divoké rostliny: Pampeliška, jitrocel, kopřiva, sedmikráska, lopuch

Alkohol (ano i ten zpestří život): jablka, réva,  drobné ovoce (výsledkem je ovocné víno v případě jablek tak, ale dnes známější jako cider). Šikovnější vyrobí i pálenku.

Masité bílkoviny: vejce, slepice, brojleři, kachna, husa, ryby (nejde o vypěstované ryby, ale nalovené a posléze ubytované ve vlastní nádrži a dle šikovnosti i vlastní vyprodukované)

Živočišné tuky: Kachní a husí sádlo

Rostlinné tuky: Lískový oříšek (líska), slunečnice

Sladidlo: Med nebo domácí cukr

Jak se tedy stravovat?

Jak jsem psal výše, tak budeme vházet jen z několika surovin, kde hlavní potravinou bude brambor, topinambur nebo dýně a k těmto surovinám něco lepšího na chuť. Když to trochu přeženu, tak z takového modelu můžete si v neděli pochutnat na kachničce s bramborovým knedlíkem a zelíčkem. Ovšem vzhledem k tomu, že vše chce svůj čas, tak nelze počítat s takovou pečínkou každou neděli.

Takže jinými slovy …pokud se budeme spoléhat převážně na své produkty, tak musíme počítat s tím, že je dobré vědět máme ve spíži a co tam teprve přijde. A to samé platí i o určité střídmosti. Ovšem i to přináší něco světlého do života. V dobách kdy lidé se museli hlavně spolehnout na sebe a svůj záhumenek, tak se pojem jako nadváha nevyskytoval. Ono být samozásobitelem není jednoduché a dokonce nevěřím, že je to možné stoprocentně. A to myslím i jen stravování … ono se samozřejmě můžeme na to podívat i tak, že ano po určité době se všichni naučíme zpracovávat kopřivové vlákno a z něj plést oděvy. To jde … ovšem pokud stihneme se živit a šatit, tak zbude nám čas na výrobu nástrojů a rodina … a co volný čas? Jedině jak toto lze řešit je jakou si komunu, která si jednotlivé úkoly rozdělí. Ale to je již mimo tento web. Zde se budeme přednostně zabývat jak si vypěstovat zdravé potraviny a jak je uchovat aby nám vydrželi. No a pak je na  nás si jeden den říct dnes už nejdu do XYZ marketu … mám vlastní !!!

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *