Pěstování rajčat

Pěstování rajčat je pro mnohé hlavní vášní pěstování vlastní zeleniny. Snad neznám nikoho kdo b na zahradě neměl alespoň v nádobách několik sazenic rajčat.

Já osobně mám k rajčatům velmi zvláštní postoj. Rajče jako takové … syrové … je pro mě od dětství nepoživatelné. Nicméně v rodině mám spoustu rajčatojedlíků a tak také pěstuji rajčata ve velkém. Ovšem i pro mě příroda připravila alternativy. A to v podobě kečupu, protlaku či sušených rajčat. Takže i já si na úrodě pochutnám byť ne v první fázi.

Asi nemá cenu všem popisovat jak pěstovat rajčata od semínka a proto se píše zmíním o několika spíše tipech na to jak produkovat kvalitní úrodu.

  • Pokud se vám stane, že sazenice jsou velmi vysoké a náchylné ke zlomení, tak je zasaďte sazenici šikmo a do odpovídající hloubky.Musí sazenici koukat jen několik lístečků z rostlinky. Rostlina sice poroste zprvu pomaleji, ale jistě dožene i ty ostatní s tím, že bude mít mnohem lepší habitus.
  • Pro pěstování ve fazi bio/eko/perma nekupujte hybridy nelze je množit (pokud chcete semenařit, tak nekupujte semena označená F1 nebo je v textu uvedeno hybrid)
  • Nepěstujte rajčata poblíž brambor. Poměrně snadno a rychle se přenáší plíseň bramborová.
  • V zemi rajčata se pěstují stejně snadno jako v nádobách. V nádobách je třeba udělat otvory na odvod vody, stejně tak nade dnem vytvoříme drenáž z kamínků nebo hrubého perlitu. Kvalitní půdu smísíme s kompostem a zasadáme rostlinky. Zalijeme a zamulčujeme suchým senem. Dle typu případně přidáme stabilizační tyče.
  • Rajčata mohou žít v symbioze třeba s mrkví … o permakulturních rotlinách napíšu zde určitě samostatný článek.
  • Rajčata obsahují vyšší dávky lykopenu, stejně jako jiné druhy zeleniny s červeným zbarvením. Lykopen je účinný antioxidant, který pomáhá likvidovat volné radikály v těle. Největší užitek máme z rajčat tepelně upravených. A dále mimo jiné udržují zdravé kosti a oči. Snižuje krevní tlak, cukr dokonce i působí proti krevním sraženinám a snižuje cholesterol.

Je zcela zřejmé, že rajčata patří mezi základní potraviny, které by se měli pěstovat jak pro chutnou potravu nebo jako léčivku.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *