
Pěstování rajčat je pro mnohé hlavní vášní pěstování vlastní zeleniny. Snad neznám nikoho kdo b na zahradě neměl alespoň v nádobách několik sazenic rajčat.
Já osobně mám k rajčatům velmi zvláštní postoj. Rajče jako takové … syrové … je pro mě od dětství nepoživatelné. Nicméně v rodině mám spoustu rajčatojedlíků a tak také pěstuji rajčata ve velkém. Ovšem i pro mě příroda připravila alternativy. A to v podobě kečupu, protlaku či sušených rajčat. Takže i já si na úrodě pochutnám byť ne v první fázi.
Asi nemá cenu všem popisovat jak pěstovat rajčata od semínka a proto se píše zmíním o několika spíše tipech na to jak produkovat kvalitní úrodu.
- Pokud se vám stane, že sazenice jsou velmi vysoké a náchylné ke zlomení, tak je zasaďte sazenici šikmo a do odpovídající hloubky.Musí sazenici koukat jen několik lístečků z rostlinky. Rostlina sice poroste zprvu pomaleji, ale jistě dožene i ty ostatní s tím, že bude mít mnohem lepší habitus.
- Pro pěstování ve fazi bio/eko/perma nekupujte hybridy nelze je množit (pokud chcete semenařit, tak nekupujte semena označená F1 nebo je v textu uvedeno hybrid)
- Nepěstujte rajčata poblíž brambor. Poměrně snadno a rychle se přenáší plíseň bramborová.
- V zemi rajčata se pěstují stejně snadno jako v nádobách. V nádobách je třeba udělat otvory na odvod vody, stejně tak nade dnem vytvoříme drenáž z kamínků nebo hrubého perlitu. Kvalitní půdu smísíme s kompostem a zasadáme rostlinky. Zalijeme a zamulčujeme suchým senem. Dle typu případně přidáme stabilizační tyče.
- Rajčata mohou žít v symbioze třeba s mrkví … o permakulturních rotlinách napíšu zde určitě samostatný článek.
- Rajčata obsahují vyšší dávky lykopenu, stejně jako jiné druhy zeleniny s červeným zbarvením. Lykopen je účinný antioxidant, který pomáhá likvidovat volné radikály v těle. Největší užitek máme z rajčat tepelně upravených. A dále mimo jiné udržují zdravé kosti a oči. Snižuje krevní tlak, cukr dokonce i působí proti krevním sraženinám a snižuje cholesterol.

Je zcela zřejmé, že rajčata patří mezi základní potraviny, které by se měli pěstovat jak pro chutnou potravu nebo jako léčivku.
