Pěstování cukety/patizonu

Oboje rostlinky zapojím pod jeden článek a to hlavně z toho důvodu, že oboje pěstuji stejným způsobem. Mají podobné požadavky na půdu i hnojení a tak je možné je pěstovat pospolu. Je ideální pokud se věnujeme perma kultuře, tak mezi cuketky i patizonky přidat i další rostliny. Za určitých předpokladů fungují i takzvané tři sestry jakožto osevní postup. Leč i to není tak zřejmé v našich podmínkách a tak ne vždy všem fungují ke spokojenosti. Tudíž klidně přidejte fazolky nebo hrách, ale počítejte s tím, že výsev by měl být dřívější jinak tykve zastíní i ty menší a ty již nebudou tak prosperovat nebo úplně zaniknou.

Je doporučován určitý spon výsadby. Ovšem ten beru spíše vždy jen orientačně. Protože a poněvadž se rostlince věnujeme a dostane dobrou půdu. Hnojíme dle potřeby jíchou nebo organickým hnojem či kompostem, tak rostlinky se nám odmění krásným růstem a budou samotné prorůstat do sebe.

Co je velkou výhodou a tak jsem to začal řešit aktivně je, že oboje tykve lze pěstovat velice úspěšně v nádobách. Ač můžete dát více rostlin do jedné nádoby, tak je to chyba a výnosnost je pak výrazně menší než když máme jednu rostlinku, která bude neúnavně plodit.

Koupit sazenice nebo pěstovat ze semínka. Toť otázka, ale pokud pěstujeme ze semínka, tak úspěch je neuvěřitelnou radostí. Cena sadby klesne na pár korun oproti sadbě kupované. Tam mám zpravidla přepočet co stojí pytlík osiva, tak za tolik, ale i více koupíte jednu rostlinku.

Nicméně co už skoro nedělám, tak sadbu nerozjíždím doma. Tím myslím v domě nebo v paneláků. Vždy jsem měl dlouhé nic a takové rostlince dlouho trvalo než doplnila svůj hendikep a vyrostla v dospěláka. Je to dáno tím, že doma ne vždy dosáhnete ideálního poměru světla a teploty. A proto si připravuji sadbu v malém fóliovníku a počítám 2-3 týdny získám krásné a silné rostlinky.

Strukturu půdy: zde se snažím jít vždy stejnou cestou ať sázím do půdy nebo do nádob. Pro lepší představu použiji nádobu, která musí být perforovaná ve dně. Poté je velmi i důležitá i drenáž. Buď těžká ze štěrku či kačírku nebo posekanou štěpku s domácím a1dřevěným uhlím. Na tuto vrstvu přidáme hrubší kompost . Poté jemný kompost promísím s říčním pískem a kvalitní půdou. Zasadím rostlinku, zaleji a zamulčuji suchou posekanou travou. Tím že smícháme kompost, písek a kvalitní zeminu dosáhneme ideální pórovitosti substrátu, který bude stále vlhký, ale díky písku ne přemokřený. Nemusíme je chodit tak často zalévat.

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *