Pěstování chilli papriček

Pokud jde v pěstitelství hovořit o vášni, tak v mém případě o vášeň v pěstování chilli papriček. Tolika druhů a tolika chutí …nejde jen o jejich pálivost, ale o hlavně o tvar, vlastnosti a v neposlední řadě chuť. Dříve jsem začínal s kupovanou sadbou z místních zahradnictví a tak jsem byl omezený převážně na kajenský pepř, Piri Piri a okrasné chilli papričky. Nicméně vzhledem k možnostem internetu a přátelům jsem měl možnost rozšířit druhy na: Jalapeňos, Habanero červené i žluté, Rawit, Piri Piri, Kajenský pepř, Naga Bhut, Carolina Reaper.

Až na poslední dvě jmenované, kde jsem si musel semena koupit jako komerční balení, ale ostatní jsem získal z čerstvých chilli papriček, které jsem nasušil a uskladnil. A co se ukázalo? Že vlastní semínka, která si obnovujeme každou sezónu výrazně rychleji klíčí a rostlinky o něco rychleji rostou. Výjimkou jsou pravdu teplomilné druhy, které chtějí svoje teplíčko. Co se týče hnojení malých i velkých rostlinek, tak v bio zahradničení se mě velice osvědčila kopřivová jícha, rozkvašené droždí nebo moč. Vše ředěné 1:8-1:10. Pokud bych měl pokračovat, tak dalším skvělým hnojivem obecně je kravský, koňský hnůj nebo slepičáky/guano.  Z komerčních hnojení průmyslově vyráběných jsem vždy byl spokojený s Krystalonem (gold). Ač se jedná o průmyslový přípravek, tak jeho výhodou je, že obsahuje i takové stopové prvky, které si vlastní směsí těžko připravíme. Nicméně osobně raději volím rostlinou variantu hnojení.

Než nepodíváme konkrétněji na pěstování a na ty naše ohnivé poklady konkrétněji, tak se zmíním o pálivosti chilli. Jak nám je prospěšné a jak se měří.

Snad největší současný trend je vypěstovat co nejpálivější chilli papričku světa a aby se na špičce žebříčku nějaký čas udržela. Až vlastně do psaní tohoto příspěvku jsem se domníval, že nejpálivější papričkou světa je Carolina Reaper s 2 200 000 jednotek SHU. Ovšem při ověřování této informace jsem zjistil, že to pravda není. A na špičce pomyslného žebříčku se usadil Pepper X, která překročil třímilionovou hranici a vykazuje pálivost 3 180 000 SHU. To, že takovou papričku posnídá jen hrdina nebo blázen je zřejmé a bude se používat po špetkách jako šafrán. Nicméně jsem měl možnost ne/chtěně ochutnat syntetické omáčky z extraktů papriček vykazující tuším přes 6 000 000 jednotek SHU. S tím, že v oblíbené hospůdce na baru seděl borec a příchozím na párátku nabízel ochutnat cosi. Já měl štěstí, že jsem při příchodu prošel nepozorován a měl jsem možnost pozorovat plačící a klející štamgasty. No došlo i na mě a dostal sem nabídku ochutnávky záhadného dřívka. S díky přijímám a párátko labužnicky olizuji a dělám, že nic se neděje. Borci u stolu na mě hrdě hledí a probíhají hlášky, že máme také zocelené lidi. To jsem si tak prvních deset vteřin myslel také, ale pak to přišlo. No abych to zkrátil … hrál jsem hrdinu, že opravdu se nic neděje, ale dělo se peklo … a jak jsem blbec párátko olizoval, tak mě huba pálila nejen uvnitř ale i okolo. Samozřejmě jsem hrdinsky odmítl patku chleba a popíjel jsem pivko. Když se zdálo, že bolest ustoupila a pálení je konec, tak jsem zjistil, že rozhýbat jazyk nebude taková sranda. Po dvaceti minutách přišla úleva. Tedy mě … chudák kamarád co si na párátko nedopatřením sáhl a poté promnul oko. Tak takhle tančit jsem už dlouho nikoho neviděl. Chudák ronil slzy ještě dlouho poté.

Ovšem na tuto příhodu je kapsaicin léčivou látkou pro tělo. Ať již ve formě různých pochutin, ale stejně tak dobře funguje i v mastech. Tím, že spouští pocení (někdy pláč i jiné tělesné tekutiny) tak je oblíben v tropických zemích jako je Thajsko, Vietnam a vlastně celá oblast okolo Indonésie a Asijského prostoru obecně. Pocení chladí tělo a nutí k pití tudíž k dehydrataci. Samo o sobě je silným antiseptikem, antibiotikem a silným antioxidantem. Tudíž je to i vhodná léčivka … ovšem pozor kapsaicin je návykový a budete si do dopřávat častěji a silnější dávky.

Inu a jak, že se vlastně ta pálivost měří? Míra pálivost se udává v jednotkách SHU což je  zkratka z Scoville heat units. Tedy Scoovillova stupnice. Testování pálivosti probíhá tak,že je skupina ochutnávačů kterým se podává roztok z paprik, cukru a vody. Ta je posléze ředěna vodou do té doby než ochutnávači necítí žádnou pálivost. A tak se odpočítává z celkové stupnice kde čistý kapsaicin má 16 000 000 jednotek SHU.

Orientační tabulka pálivosti jednotlivých druhů chilli papriček:

SHUNázev chilli papričky
100 – 500Pimento
1 000 – 2 000Poblano
2 500 – 8 000Jalapeño, Omáčka Tabasco
5 000 – 10 000Chipotle
5 000 – 23 000Serrano
30 000 – 50 000Tabasco
50 000 – 100 000Paprička Birds Eye
100 000 – 350 000Habanero
350 000 – 580 000Red Savina Habanero
850 000Trinidad 7 Pot CARDI Strain
1 041 427Bhut Jolokia
1 067 286Infinity Chilli
1 086 844Naga Morich
1 194 205Satan’s Strain Trinidad Scorpion Moruga
1 200 000Trinidad 7 Pot Jonah
1 382 118Naga Viper
1 463 700Trinidad Scorpion Butch Taylor
1 598 227Dorset Naga
1 853 9367 Pot Douglah
2 009 231Trinidad Moruga Scorpion
2 200 000Carolina Reaper
2 480 000Dragon’s Breath
3 180 000Pepper X

Pěstování je samo o sobě poměrně jednoduché, ale je třeba dodržet několik jednoduchých pravidel. A to vsévat do kvalitního substrátu včas. Ideálně již v únoru.Dodržovat teplotu okolo 25 stupňů. Tím získáme kvalitní sazeničky a poté je přesadíme do země či větší nádoby. Osobně pěstuji pod folií v regálech.

A teď je zde místo se na ty krásky podívat nebo alespoň na ty v mém foliáku

Jalapeño [chalapeňo] (Capsicum annuum) je paprička původem z Mexika. Své jméno má podle hlavního města mexického státu Veracruz Jalapa (španělsky), ale původ slova je z aztéckého Xalapa (jazyk nahuatl). Jedná se pravděpodobně o nejpopulárnější papričku na americkém kontinentu [zdroj?]. Jalapeños jsou malé (5 cm) až středně velké (8 cm) chilli papričky známé svou pálivostí. Jejich pálivost dosahuje 2500 až 10000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU). V porovnání s ostatními chilli papričkami jsou tedy jalapeños mírně pálivé až pálivé.

Zráním papričky červenají. Papriček jalapeños je vyšlechtěno velmi mnoho variant, například: Tipico, Meco a Merita, které jsou velmi populární v mexické kuchyni. Vyuzená a vysušená paprička jalapeño je známá jako chipotle, kterou často najdeme v omáčce adobo. Na chipotle se zpracovává zhruba 20 % celkové produkce jalapeños. Zelená a zlehka zauzená jalapeña se v řezech též nakládají do slanokyselého pikantního nálevu a konzervují. (čerpáno i wikipedie)

Habanero je odrůda papriky čínské (Capsicum chinense Jacquin). Její název je odvozen ze španělského pojmenování Havany. Jedná se o jednu z nejpálivějších paprik (vůbec nejpálivější paprikou je hybridní chilli paprička Carolina Reaper, hned za ní je chilli paprička Trinidad Moruga Scorpion původem z Trinidadu). Nezralé habaneros jsou zelené, ale v průběhu zrání svou barvu mění. Nejběžnější barvy papričky jsou oranžová a červené, ale i bílá, hnědá a růžová jsou také občas k vidění. Typická zralá habanero je 2-6 cm velká.

Většina papriček habanero dosahuje pálivosti 200 000 – 300 000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU). Původ papriček je pravděpodobně na Kubě, odkud se paprička dostala na Yucatán, kde se jí ročně sklidí zhruba 1500 tun. Dalšími místy, kde se ve větším množství pěstuje jsou BelizeKostarika a některé státy USA (TexasIdaho a Kalifornie).

Pálivost papričky a její delikátní chuť z ní dělá populární přísadu omáček a jídel. (čerpáno z wikipedie)

Chilli rawit (Capsicum frutescens) dorůstají velikosti 2–3 cm a jsou to poměrně ostré papričky (dosahují pálivosti 100.000–225.000 Scovilleho jednotek). Barevná škála papriček je od zelené po oranžovou a červenou, jejich povrch je hladký. Původně se pěstovaly v centrální a jižní Americe odkud je rozšířili Španělé a Portugalci do svých kolonií v Asii a Africe. (čerpano titbit.cz)

Piri Piri se také nazývá Africké ptačí oko. Jedná se o malého člena rodu Capsicum. Roste v Angole, Ugandě, Malawi, Jihoafrická republika, Ghana, Nigérie, Zambie, Zimbabwe, Mosambiku, v tropických lesích jižního Súdánu a na vysočině Etiopie. Pálivost 50 000 – 175 000 SHU. (čerpáno z chilliweb.cz)

Kajenský pepř Chilli cayenne (Capsicum annuum) plod ‘kajenské feferonky’ má na bázi průměr asi 2 cm a jeho délka se pohybuje kolem 10 cm. Je úzce zašpičatělý a většinou mírně zakřivený. K dostání jsou buď v zelené nebo červené barvě. Slupka feferonek je velmi pevná, nepropustná a dobře chrání plod před dehydratací. Při správném skladování proto vydrží feferonky dlouho čerstvé.

Pálivost kajenských feferonek se pohybuje mezi 30 000 a 50 000 Scovilleho jednotek pálivosti (SHU), což je ve srovnání s jinými typy feferonek relativně mírná pálivost. (čerpáno z titbit.cz)

Bhut Naga Jolokia, známá také jako Naga Jolokia nebo Ghost chilli) je chilli paprička dosahující pálivosti až 1 041 427 jednotek Scovilleovy stupnice (SHU). Jedná se o mezidruhového křížence papriky čínské (Capsicum chinense) a papriky křovité (C. frutescens).

Dlouhou dobu (až do roku 2007) byla uznávána jako nejpálivější paprička světa. Bhut Jolokia je mezidruhový kříženec z Bangladéše a sousedního regionu severovýchodní Indie Ásám.[1] Roste v indických státech ÁsámNágáland a Manípur, v Bangladéši v oblasti Sylhet. Lze ji nalézt také na Srí Lance, kde je známá jako Nai Mirris (Cobra Chilli). (čerpáno z wikipedie)

Carolina Reaper je hybridní chilli paprička druhu paprika čínská (Capsicum chinense), kterou v roce 2012 vypěstoval Ed Currie ve městě Rock Hill v Jižní Karolíně pod původním označením HP22B. Tento hybrid vznikl křížením papričky Bhut Jolokia (až do roku 2007 nejpálivější papričky světa) a červené papričky habanero.

V roce 2013 byla Carolina Reaper zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejpálivější paprička na světě.[2][3] Podle testů, které provedli studenti jihokarolínské Winthropovy univerzity, může na Scovilleově stupnici dosáhnout až 2 200 000 stupňů pálivosti. (čerpáno z wikipedie)

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *